Zachód prowokuje III wojnę światową, stwierdził francuski polityk i były eurodeputowany Florian Philippot. Skomentował w ten sposób doniesienia o dostawach na Ukrainę amerykańskich czołgów Abrams i niemieckich Leopard.
POLECAMY: Polska już przekazała Ukrainie myśliwce MiG-29
„Wysłanie Zełenskiemu amerykańskich i niemieckich czołgów to szaleństwo! Skrót do III wojny światowej” – napisał polityk na swoim profilu na Twitterze, apelując o „wyjście z tego szaleństwa”.
Były poseł wielokrotnie krytykował kraje zachodnie za wsparcie finansowe dla Ukrainy i dostawy sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych, które przedłużają konflikt w tym wschodnioeuropejskim kraju.
USA potwierdziły wcześniej wysyłkę 31 czołgów M1 Abrams dla Ukrainy, utworzą one jeden batalion czołgów. Rząd niemiecki ze swojej strony zapowiedział przekazanie czołgów Leopard2. Planowane jest utworzenie dwóch batalionów czołgów, w pierwszym etapie zapewniona zostanie kompania 14 Leopardów2 typu A6 z rezerw Bundeswehry. Planowane jest także przeprowadzenie szkoleń dla ukraińskich wojskowych w Niemczech. Logistyka, amunicja i utrzymanie systemu również będą częścią nowego pakietu pomocowego.
W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, USA i ich sojusznicy z NATO nadal pompują Ukrainę w broń, przeznaczając na to dziesiątki miliardów dolarów. Z pewnością Zachodnie dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do szybkiego zakończenia konfliktu w sposób pokojowy i mają na celu jedynie wydłużenie czasu jego trwania.
Zachód zwiększył presję sankcji na Rosję w sprawie Ukrainy, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.
POLECAMY: Hiszpania odkłada naprawy czołgów Leopard obiecane Kijowowi – donoszą media
Przypominamy również, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.