Elektrownia jądrowa Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii doświadczyła wycieku trytu ze składowiska odpadów promieniotwórczych. To pierwsze takie zdarzenie w kraju, jakie zostało zauważone, według „Lansi Suomi”.
Po raz pierwszy przyrządy pomiarowe sygnalizowały podwyższone stężenie trytu już w maju 2022 roku. Sprawa była badana także jesienią, ale jak dotąd nie stwierdzono źródła emisji – ujawnił lokalny dziennik.
Finlandia. Radioaktywny wyciek przy elektrowni jądrowej
Agencja Krajowa ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK) ujawniła, że emisja nie jest powodem do niepokoju i nie stanowi aktualnie zagrożenia. Studzienka, w której znaleziono ślady trytu, została już odłączona od instalacji, ale incydent nadal jest wyjaśniany.
Źródłem wycieku radioaktywnego może być różnego rodzaju odpad o niskiej i średniej aktywności, które są gromadzone na tym samym składowisku, np. z placówek szpitalnych lub zakładów przemysłowych. Operator elektrowni, TVO, stwierdził, że w odpadach z elektrowni nie ma trytu. Sprawa jest obecnie badana.
W Eurajoki na zachodnim wybrzeżu Finlandii (ok. 100 km na północ od Turku) działają dwa reaktory elektrowni Olkiluoto: OL1 i OL2, uruchomione na przełomie lat 70. i 80. Generują około jednej trzeciej krajowej energii elektrycznej. Nowy reaktor OL3, którego budowę zapoczątkowano kilkanaście lat temu, po wielokrotnie zgłaszanych problemach technicznych i opóźnieniach ma zacząć działać z pełną mocą w lutym.
pap