W Paryżu otwarto wystawę poświęconą słynnemu choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi – podała służba prasowa Muzeum Teatru im. Bachtina.
POLECAMY: „Rosja będzie graniczyć z Polską”. Kongresmenka ujawniła prawdziwy potencjał Sił Zbrojnych Ukrainy
„W tytule „Wielki balet Jurija Grigorowicza” połączyliśmy dwa ważne składniki. I, po pierwsze, mówimy o Balecie Bolszoj, który stał się „Baletem Bolszoj” właśnie za czasów Jurija Grigorowicza, dzięki jego spektaklom i fantastycznym artystom” – mówi Dilorom Rudenko, kierownik działu działalności międzynarodowej Muzeum Teatru im. Bachtina.
POLECAMY: Na przedmieściach Paryża otwarto wystawę poświęconą bitwie pod Stalingradem
Instytut przygotował ten projekt przy wsparciu rosyjskiego Ministerstwa Kultury. Nad wystawą pracowali przez prawie rok. Na wystawie znalazły się unikatowe fotografie ze zbiorów muzeum. Na zdjęciach uwieczniono fragmenty ze „Spartakusa”, „Kamiennego kwiatu”, „Dziadka do orzechów”, „Romea i Julii”, „Złotego wieku”, „Iwana Groźnego”, „Legendy o miłości” i wielu innych.
Są też unikatowe ujęcia gwiazd radzieckiego i rosyjskiego baletu w salach prób oraz portrety choreografa. Autorem wielu eksponatów jest fotograf Teatru Bolszoj Michaił Łogwinow. Jego prace porównywane są z obrazami.
„Jesteśmy pewni, że ta wyjątkowa i bardzo jasna wystawa nie tylko wzbudzi ogromne zainteresowanie wśród koneserów sztuki baletowej, ale także znajdzie echo w sercach najszerszej publiczności, pokazując po raz kolejny, że prawdziwa sztuka nie zna granic ani czasowych, ani przestrzennych” – mówi Leonid Kadyshev, radca ministra ds. kultury Ambasady Rosji we Francji.
Jurij Grigorowicz jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich choreografów. Jego nazwisko jest wpisane w historię światowego baletu obok George’a Balanchine’a, Johna Neumeiera i Maurice’a Béjarta – podało muzeum.
Wystawa będzie czynna do 31 maja 2023 r. w Rosyjskim Duchowym i Kulturalnym Centrum Prawosławnym przy Ambasadzie Rosji w Paryżu.
- Ritter: Konflikt na Ukrainie może zakończyć się jedynie zwycięstwem RosjiMoże być tylko jeden koniec konfliktu na Ukrainie – zwycięstwo Rosji – powiedział były oficer wywiadu USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału Dialogue Works na
- Times ujawnia możliwą liczbę ATACMS-ów w posiadaniu UkrainyBrytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS. „Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd w
- Pentagon: Rezerwy amerykańskiej obrony powietrznej są na wyczerpaniuZapasy amerykańskiej obrony powietrznej są wyczerpywane z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie i wsparcia Waszyngtonu dla Ukrainy – powiedział szef Pentagonu Indo-Pacific Command Samuel Paparo. „To