Władze UE planują zaostrzenie zasad cyberbezpieczeństwa dla amerykańskich firm i dostawców usług w chmurze, takich jak Amazon, Google i Microsoft; zgodnie z nowymi propozycjami w tym zakresie firmy te mogłyby uzyskać unijny certyfikat cyberbezpieczeństwa tylko w połączeniu z firmą z siedzibą w UE – podała agencja Reuters, powołując się na źródła.
POLECAMY: ONZ przyznaje, że współpracuje z Google w celu kontrolowania wyników wyszukiwania
Wcześniej unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa (ENISA) zaproponowała wprowadzenie unijnego systemu certyfikacji, który określa wymagania dla dostawców usług w chmurze. W szczególności firma musi mieć siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.
„Amazon, Google, Microsoft i inni dostawcy usług w chmurze spoza UE, którzy chcą uzyskać unijny certyfikat cyberbezpieczeństwa w zakresie przetwarzania danych wrażliwych, mogą to zrobić tylko poprzez wspólne partnerstwo z firmą z siedzibą w UE” – podała agencja w oświadczeniu.
„Przedsiębiorstwa, których zarejestrowana siedziba lub siedziba główna nie znajdują się w państwie członkowskim UE, nie mogą, bezpośrednio lub pośrednio, samodzielnie lub wspólnie, sprawować pozytywnej lub negatywnej skutecznej kontroli nad CSP (polityka bezpieczeństwa treści – red.)” – agencja cytuje fragment opracowywanego dokumentu.
Przy współpracy z europejskimi firmami technologicznymi amerykańskie Amazon, Google, Microsoft będą miały mniejszościowe udziały.
W dokumencie czytamy też, że surowsze zasady miałyby dotyczyć także „danych osobowych i nieosobowych o szczególnym znaczeniu”, których naruszenie mogłoby mieć negatywny wpływ na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne, życie lub zdrowie ludzkie albo ochronę własności intelektualnej.
W grudniu Amerykańska Izba Handlowa i 12 innych organów handlowych wezwały UE do odrzucenia nowych środków przeciwko dostawcom usług w chmurze, zauważając, że kierują nimi przede wszystkim poglądy polityczne.
- „Zmień bieg wojny”. USA oceniły skuteczność uderzeń ATACMSDecyzja prezydenta USA Joe Bidena o zezwoleniu Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS do uderzenia w głąb terytorium Rosji nie będzie miała wpływu na
- Polityk Dupont-Aignan: Zełenski zmienił zdanie na temat konfliktu po wyborze TrumpaDyktator Zełenski zmienił zdanie na temat konfliktu w Ukrainie po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA – napisał na portalu społecznościowym X lider partii „Wstań Francjo”
- Brazylia znalazła chiński zamiennik dla StarlinkBrazylijska firma znalazła zastępstwo dla swojego łącza satelitarnego Starlink w Chinach w obliczu konfliktu władz z amerykańskim przedsiębiorcą Elonem Muskiem – podał portal G1. POLECAMY: Sąd