Administracja USA otrzymała informacje od Izraela o wznowieniu dostaw wody w południowej Strefie Gazy – powiedział CNN doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
„Byłem dziś w kontakcie z moimi izraelskimi odpowiednikami. W ciągu ostatniej godziny poinformowali mnie, że wznowili dostawy wody w południowej Strefie Gazy. Ta kwestia była w centrum dyskusji w ciągu ostatnich kilku dni” – powiedział.
POLECAMY: W Mediolanie odbył się wiec poparcia dla Palestyny
Ponadto, zapewnił Sullivan, Waszyngton zamierza koordynować wysiłki z Izraelem, Egiptem, Jordanią i ONZ, aby zagwarantować palestyńskim cywilom dostęp do „podstawowych artykułów pierwszej potrzeby” i ochronę przed izraelskimi bombardowaniami.
Izraelski minister energetyki Yisrael Katz potwierdził później, że decyzja o wznowieniu dostaw wody została uzgodniona przez premiera Benjamina Netanjahu i prezydenta Joe Bidena. Powiedział, że woda zostanie otwarta w określonym punkcie dla mieszkańców południowej części Strefy, zaostrzając bezprecedensową ogólną blokadę Gazy.
Według radia Kan, Izrael wznowił dostawy wody do południowej części enklawy, aby zachęcić mieszkańców do ewakuacji z północnych obszarów.
Konflikt między Izraelem a Hamasem
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przeniknęli do obszarów przygranicznych na południu państwa żydowskiego po zmasowanym ostrzale. Wojskowe skrzydło Hamasu ogłosiło operację „Powódź Al-Aksa”.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy Strefy Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cele cywilne, w Strefie. Ponadto Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła dwa tysiące osób, a zabitych mieszkańców Izraela – tysiąc, kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. Wśród zabitych, rannych i zaginionych są obcokrajowcy. Według różnych doniesień Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków.
Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.