Dziś zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. Poz. 2132)

Rozporządzenie zostało wydane przez RM na podstawie znowelizowanej ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych (?), zgodnie, z którą ustawodawca próbując zalegalizować swoje bezprawie określił w ust 13 art. 46b w/w ustawy, iż w rozporządzeniu można ustanowić nakaz zakrywania ust i nosa.

Czyli jednak ustawodawca przyznaje się sam do tego, iż wcześniejsze stanowisko, jakie prezentował, co do zasłaniania ust i nosa mogło być stosowane, ale wyłącznie wobec osób chorych i podejrzanych o zakażenie. (Patrz art. 2 ust 20 i 21) i po 9 miesiącach obowiązywania „rzekomego obowiązku” noszenia maseczek, zreflektował się, że tego rodzaju ograniczenie musi być wprowadzone w ustawie ? poniekąd ustawodawca próbuje tego dokonać ale czy to się udało?. Ustawodawca dokonując nowelizacji ustawy z dnia 05 grudnia 2008 roku o zapobieganiu (?) wprowadził podział art. 46b ust 4 na 4 i 4a którego brzmienie jest następujące: obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów; do art. 46b dodał jeszcze ust 13 w którym zapisał, iż nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu zostanie wydany w formie rozporządzenia.

Tu pojawia się naszą wątpliwość, co do niekonstytucyjność tego rozwiązania gdyż nadal regulacja obowiązku następuje w drodze rozporządzenia oraz brak wprowadzenia w tym momencie stanu nadzwyczajnego.

Ocenę, wnioski i decyzję czy będziecie stosować się do tego bezprawia pozostawiamy Państwu!!!

Zgodnie z nowym Rozporządzeniem w przypadku gdyby ktoś z Państwa zdecydowała jednak się na zakrywanie ust i nosa informujemy, iż na chwile obecną ?obowiązek? ten istnieje do 27 grudnia 2020 r., o ile nie pojawi się kolejne Rozporządzenie przedłużające noszenie maseczek na dłuższy okres.

Przypominamy, iż zasłanianie ust i nosa jest dozwolone za pomocą:

? odzieżą (np. płaszcz, kurtka, bluza, golf itp.)

? częścią odzieży (np.: szalik, chusta, bielizna również wchodzi w grę)

? maską, maseczką

? przyłbicą

? kaskiem ochronnym

ZGODNIE Z ROZPORZĄDZENIEM USTAWODAWCA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ NIE ZASŁANIANIA UST I NOSA W NASTĘPUJĄCYCH OKOLICZNOŚCIACH:

– gdy jedziemy samochodem

– gdy nie możemy zakrywać ust i nosa, bo cierpimy na całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, jesteśmy niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim ? w tym przypadku wg. ustawodawcy wymagane jest posiadanie zaświadczenia. Przypominamy, iż zaświadczenie lekarskie okazujemy wyłącznie POLICJI, STRAŻNIKOM MIEJSKIM, STRAŻNIKOM GRANICZNYM i STRAŻY OCHRONY KOLEI (nikt poza tymi podmiotami nie ma prawa żądać od nas okazania zaświadczenia ? w tym np.: pracodawca, sprzedawca, ani też Pani w urzędzie czy pracownik ochrony sklepu, urzędu lub przychodni)

– gdy posiadamy trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa ? (nasza podpowiedź: w przypadku kontroli i pytania, dlaczego nie posiada Pan/ Pani zakrytych ust i nosa: Posiadam problemy w samodzielnym zakryciu ust i nosa gdyż jestem osobą świadomą tego jakie skutki dla mojego zdrowia może wywołać zasłanianie ust i nosa i mój stan psychiczny nie pozwala mi na wykonanie tej czynności lecz nie posiadam problemu z tym aby samodzielnie odkryć sobie ust i nos) wykazujemy ten fakt INNYM DOKUMENTEM, który okazujemy również tylko i wyłącznie POLICJI, STRAŻNIKOM MIEJSKIM, STRAŻNIKOM GRANICZNYM i STRAŻY OCHRONY KOLEI.

Teraz, co to jest DOKUMENT:

  1. Zgodnie z art. 115 par. 14 Kodeksu karnego:

„każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.” (z punktu widzenia prawa karnego nie ma znaczenia charakter dokumentu, istotne są jego treść i znaczenie prawne, jakie wynika z jego treści)

  • Zgodnie z art. 77 (3) Kodeksu cywilnego” [Definicja dokumentu]

Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią

Przypominamy, iż innym dokumentem jest również dokument prywatny, z którego można przeprowadzić dowód. Zgodnie z treścią art. 245 k.p.c. [Dowód z dokumentu prywatnego] – Dokument prywatny sporządzony w formie pisemnej albo elektronicznej stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.

– gdy uprawiamy sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych.

Zatem do Państwa decyzji pozostawiamy to czy będziecie Państwo przyjmowali mandat za nie zasłanianie ust i nosa czy też nie. Według naszej oceny kara, jaką ustawodawca przewidział za ten czyn w art. 116 § 1a kW jest bezpodstawna gdyż regulacja obowiązku wynika z rozporządzenia a nie ustawy. Oczywiście, o tym, czy mandat został nałożony zgodnie, czy niezgodnie z prawem, zdecyduje w przypadku odmowy jego przyjęcia sąd.

Przypominamy, iż udzielany bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Przygotowujemy również na zlecenie indywidualne klienta wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy napisz do nas na adres @: kontakt@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527 lub 22 266 86 18.

Informujemy, iż porada prawna i materiały pomocnicze zawierające interpretację prawną w zakresie rozporządzeń wysyłamy każdemu klientowi bezpłatnie. Na Państwa zlecenie możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy.

Jeśli uważacie Państwo, że to, co robimy dla WAS zasługuje na wparcie finansowe naszej działalności możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS o nr: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

Dziękujemy jednocześnie wszystkim osobą za już udzielone wsparcie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version