Szanowni Państwo,  

W związku z poruszaniem przez Państwa po naszym artykule pt.: ?PILNE!!! Zakaz prowadzenia działalności niezgodny z prawem?, jaki jest dostępny na naszym BLOGU pod adresem www.legaartis.pl  tematu odszkodowania od skarbu Państwa za bezprawne wprowadzony locdown przez (NIE)rząd, co w konsekwencji spowodowało zakazanie prowadzenia niektórym z Państwa swoich firm przypominamy, iż, iż walka o to może być trudna, ponieważ Morawiecki złożył w TK wniosek, który może uniemożliwić przedsiębiorcom i innym obywatelom dochodzenie roszczeń odszkodowawczych za straty, jakie ponieśli w czasie lockdownu.

Informacja o przyjęciu sprawy do rozpoznania jest już na stronie TK (sygn. K 18/20).

Chodzi o zbadanie zgodności art. 417(1) § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że każdy może żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego w ramach niezgodnego z prawem działania lub zaniechania organu władzy publicznej (tzw. bezprawie legislacyjne).

Przepis mogą wykorzystywać przedsiębiorcy przy dochodzeniu odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii oraz obywatele, jacy będą umieli udowodnić poniesioną stratę. Wskazują na naruszenie prawa przy wprowadzaniu ograniczeń w działalności przedsiębiorców z różnych branż z powodu pandemii koronawirusa.

Na gruncie art. 22 konstytucji ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, natomiast zakazy związane z lockdownem wprowadzono za pomocą rozporządzenia.

Podobna sytuacja ma miejsce w związku z ograniczeniem wolności konstytucyjnej gdyż na gruncie art. 31 konstytucji ograniczenie wolności jest dopuszczalne jedynie w formie ustawy a nie rozporządzenia a ograniczenia, jakie obecnie są stosowane powinny być przy ogłoszeniu stanu wyjątkowego a są wydawane w drodze rozporządzenia.

Premier uważa, że przepis jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim uprawnia sądy do decydowania o tym, czy rozporządzenie jest czy nie jest zgodne z konstytucją. Zdaniem Prezesa Rady Ministrów niekonstytucyjność aktu wykonawczego może stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny i to jego orzeczenie powinno poprzedzać ewentualne orzeczenia sądów odszkodowawczych.

Wymóg uzyskania prejudykatu w postaci orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją wynika z domniemania konstytucyjności każdego powszechnie obowiązującego przepisu. Z tego też wynika obowiązek każdego organu stosującego prawo do prowadzenia wykładni przepisów rozporządzeń w zgodzie z Konstytucją. Nie ma żadnych racjonalnych podstaw, żeby rozporządzeniom odmówić domniemania zgodności z ustawą zasadniczą – napisał Morawiecki, jako prezes rady Ministrów we wniosku do TK.

Zatem jak idzie wywnioskować RM doskonale zdaje sobie sprawę, iż wszystko, co czyni w obecnym czasie na postawie rozporządzeń jest niezgodne z prawem i podejmuje kroki prawne, aby zabezpieczyć się już na przyszłość od ewentualnych roszczeń odszkodowawczych od obywateli za swoje działanie.

Wystąpienie PRM do TK w tym przedmiocie ma uchronić nie tylko Rząd, ale również urzędników przed odpowiedzialnością za wydawania np.: kar administracyjnych przez sanepid za niezasłanianie ust i nosa na podstawie bezprawnie przekazanych przez policję notatek do sanepidu.

Zatem wyciągnijcie Państwo sobie wnioski czy chcecie mieć nadal bezprawnie zamknięte swoje firmy czy należy przyjmować mandaty czy stanowczo ich odmawiać i dochodzić wszystkich swoich praw zgodnie z prawem oraz złożyć zawiadomienie na funkcjonariusza policji, jaki podejmuje czynności w związku z zarzucanym Państwu wykroczeń o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 k.k.

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy napisz do nas na adres @: kontakt@legaartis.pl lub zadzwoń: 22 266 86 18 lub 579636527

Informujemy, iż porada prawna i materiały pomocnicze zawierające interpretację prawną w zakresie rozporządzeń wysyłamy każdemu klientowi bezpłatnie.

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie bitcoin:

bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Wsparcie paypal:

paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: „darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version