Wierni przyjmujący księdza po kolędzie mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony; dlatego powinien on mieć przy sobie paszport covidowy ? tak wynika ze wskazań biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego przed nadchodzącą kolędą.
Wskazania biskupa w związku z kolędą 2021/2022 zamieszczono na stronie internetowej diecezji elbląskiej. Hierarcha przypomniał w nich, że trwa ?czwarta fala? epidemii. ?W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami? ? twierdził.
Bp Jezierski zaznaczył również, że księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie. Stwierdził też, że parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy, jeśli czują się zagrożeni zarażeniem.
Hierarcha wskazał, że odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk), a wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
?Przyjmujący księdza mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien mieć ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza? ? czytamy.
Według wskazań biskupa elbląskiego w kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.
Hierarcha przekazał również, że dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można odprawić mszę św. w kościele, ze specjalnym błogosławieństwem rodzin. ?Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami? ? zastrzegł bp Jezierski.
Nie wszędzie jednak zapanowała segregacja sanitarna. W diecezji płockiej księża mogą wybrać jedną z pięciu proponowanych form ?wizyty duszpasterskiej?. W wydanym 14 grudnia komunikacie wikariusz generalny bp Mieczysław Milewski poinformował, że termin kolędy pozostawiony jest do ?roztropnej decyzji księży?. Zaznaczył jednocześnie, że podejmując w tej kwestii decyzję, w kontekście wciąż trwającego stanu pandemii Covid-19, księża proboszczowie powinni kierować się dobrem duchowym swoich parafian, odpowiedzialnością za zdrowie oraz aktualnymi, państwowymi wskazaniami?.
Zaproponowano pięć form kolędy. Jedną z nich jest ?wiosenna wizyta duszpasterska?, czyli przesunięcie jej na okres po Wielkanocy. Wówczas mogłaby się odbyć np. na świeżym powietrzu ? przed domami, blokami czy przy figurach i przydrożnych kapliczkach.
Kolejną opcją są odwiedziny w domach konkretnych rodzin, ale po formalnej deklaracji z ich strony, mającej postać specjalnego formularza. Księża, którzy udadzą się do domów parafian, mają zachowywać ?zasady sanitarne?.
Innym rozwiązaniem jest kolędowanie w małych grupach w kościele, a następnie ?wieczór kolędowy? w domach, już tylko w rodzinnym gronie. Księża wyznaczyliby Msze św. w kościołach dla rodzin mieszkających na danym obszarze, na które przybyliby przedstawiciele rodzin. Wierni zanieśliby do swoich domów poświęconą wodę. Tam odbyłaby się druga część ? ?wieczór kolędowy? ? już tylko w gronie najbliższych, bez obecności księży.
Następną propozycją jest ?list kolędowy?, który po Bożym Narodzeniu roznosiłyby osoby związane z parafią, wraz z pobłogosławioną kredą, kadzidłem i wodą święconą. List napisany przez duszpasterzy zawierałby zapewnienie o modlitwie, mogłoby się tam też znaleźć zaproszenie na Mszę św. w konkretnym terminie, odprawianą za mieszkańców.
Ostatnia opcja to kolędowanie po ulicach parafii. Ksiądz udałby się do danej wsi lub osiedla, aby np. przy kapliczce, czy figurze odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie pokropić drzwi domów, nie wchodząc do mieszkań, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.
Wizyta duszpasterska ? nazywana popularnie kolędą ? to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza lub osoby go reprezentującej w domach parafian. Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się taka wizyta, zazwyczaj składa się ją po świętach Bożego Narodzenia.
Podczas wizyty ksiądz modli się z parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok i święci dom. Wizyta jest także okazją do rozmowy i bliższego poznania się księdza z wiernymi.
Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Źródła: PAP/PCh24.pl/KAI