Wielkimi krokami zbliża się okres studniówkowy dla uczniów, którzy w 2022 roku zdają maturę. Rok temu wielu przyszłych maturzystów musiało zapomnieć o pięknym balu z powodu obostrzeń. Teraz wydaje się, że organizacja zabawy studniówkowej jest możliwa. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i sanepidem przygotowało wytyczne, jakie w świetle prawa nie stanowią prawa i mogą być jedynie zaleceniem dla szkół dot. organizacji studniówek.

Więcej o tym przeczytać można w artykule: Czy wytyczne stanowią źródło prawa?

Blankietowy dokument z zaleceniami, bo na pewno nie literą prawa powszechnego ma kilka stron i określa zasady organizacji balu zarówno w budynku szkoły, jak i w podmiotach gastronomicznych. 

Z dokumentu tego wynika, że: Organizator powinien uwzględnić obowiązujące od 1 września 2021 r. Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz  dostosować zasady organizacji studniówki do obowiązujących przepisów prawa, w szczególności: Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.),; Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 351 ze zm.).

Wytyczne dają pewną dowolność organizatorom (w przypadku studniówek szkołom i radą rodziców). – Rekomenduje się taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki – czytamy w wytycznych. Przy stolikach powinni siedzieć uczniowie jednej klasy. Instytucje rządowe zalecają też regularna dezynfekcje pomieszczeń i ich wietrzenie. Organizatorzy powinni przemyśleć także obowiązek maseczek. Wytyczne przewidują i zalecają również studniówki bez udziału osób towarzyszących, które nie są uczniami szkoły.

Oczywiście w dokumencie uwzględniono to, że w zabawie nie powinni uczestniczyć nauczyciele i uczniowie z objawami choroby lub zakażeni. Wytyczne podzielone zostały na dwie części: studniówka w szkole i poza szkołą. W tej pierwszej czytamy:

Podmioty gastronomiczne

  1. Stosują się do aktualnych przepisów prawa ? ustanowionych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  2. Stosują się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych oraz wytycznych dotyczących organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Zaleca się także skorzystanie w odpowiednim zakresie z wytycznych dla pozostałych branż.
  3. Śledzą oraz stosują się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci.
  4. Informują gości i obsługę, że w studniówce nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, przejawiające objawy chorobowe ze strony układu oddechowego.
  5. Pozyskują informację o liczbie uczestników studniówki.
  6. Informują gości o wytycznych dotyczących wszelkich ustalonych zasad obowiązujących w miejscu studniówki.
  7. Pracownicy podmiotu i obsługa zakrywają usta i nos przy pomocy maseczki.
  8. Podmiot organizuje i realizuje usługę gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi zaleceniami służb sanitarnych.
  9. Podmiot monitoruje przestrzeganie procedur oraz wytycznych przez pracowników i uczestników studniówki.
  10. Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) ? o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) ? jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości.

Inne obiekty

  1. Stosują się do aktualnych przepisów prawa ? ustanowionych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  2. Stosują zasady określone w części ogólnej niniejszych wytycznych.
  3. Śledzą oraz stosują się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci.
  4. Organizatorzy zewnętrzni i obsługa powinni zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki.
  5. Stosują się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych oraz wytycznych dotyczących organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Zaleca się także skorzystanie w odpowiednim zakresie z wytycznych dla pozostałych branż.

Oto wytyczne (zalecenia) do zabawy w szkole:

Studniówka w budynku szkoły

Za szkolnym charakterem spotkania przemawia fakt, że podczas studniówki uczniowie uczą się kulturalnego uczestnictwa w uroczystości i spędzania czasu w formie zabawy. Studniówka to także wydarzenie, na którym uczniowie mogą zaprezentować swoje zdolności artystyczne w programie kulturalnym opracowanym wspólnie z wychowawcami. Może to być element działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły

  1. Uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
  2. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
  3. Stosowane są ogólne Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. na terenie szkoły, w tym dotyczące higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia uczniów i pracowników.
  4. Szkoła dysponuje pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami, którą w razie potrzeby udostępni organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  5. Należy poinformować wszystkich uczestników studniówki (uczniów, osoby towarzyszące, rodziców, pracowników szkoły) o wytycznych dotyczących przebywania na terenie szkoły oraz dodatkowych wytycznych związanych z organizacją studniówki.
  6. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Należy umożliwić wszystkim osobom skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczestnicy po wejściu do budynku w pierwszej kolejności umyli ręce wodą z mydłem. Należy zapewnić płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach.
  7. Należy wietrzyć sale, miejsce do spożywania posiłków oraz części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.
  8. W przypadku ograniczenia uroczystości do uczniów danej szkoły rekomenduje się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z jednego oddziału/klasy.
  9. Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).

Czy w tym roku studniówki się odbędą w dużej mierze zależy to od rodziców maturzystów. Rodzicu jeszcze jest na to czas, aby ten problem, jaki z pewnością pojawi się w szkołach waszych dzieci rozwiązać pozytywnie. Jednak nie można z tym czekać na ostatnią chwilę.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Heh eh u nas studniówki się odbyły w 95proc szkół. Przewidzieli że coś może by nie tak po nowym roku.

Napisz Komentarz

Exit mobile version