Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek opublikował „zaświadczenie lekarskie” o swoim „prawidłowym słuchu”, odpowiadając tym samym europosłance Beacie Mazurek w związku z jej postem umieszczonym na Twitterze w sprawie dotyczącej wypowiedzi Barbary Nowak na temat szczepionek. „Zaświadczenie” datowane na 10 stycznia wystawił doktor Marek Posobkiewicz, były szef sanepidu. W rozmowie z tvn24.pl powiedział jednak, że w poniedziałek z Czarnkiem rozmawiał jedynie telefonicznie. Stwierdził, że dokument nie ma mocy prawnej i został wystawiony dla „złagodzenia atmosfery”. Innego zdania jest doktor Piotr Winciunas z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nazwała w ubiegłym tygodniu szczepienia przeciwko COVID-19 „eksperymentem” i powiedziała, że jest przeciwko wprowadzeniu takiego obowiązku dla nauczycieli. Jej słowa spotkały się z falą krytyki. Pomimo tego – jak zapowiedział Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z PiS – kurator Nowak nie zostanie odwołana.

Mazurek do Czarnka: ty głuchy jesteś? Minister pokazał zaświadczenie
Do jej dymisji wzywała wcześniej europosłanka PiS Beata Mazurek. W piątek w tej sprawie zaapelowała do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na Twitterze. Po kilku godzinach bez odpowiedzi zamieściła kolejny wpis. „Hej, Przemysław Czarnek. Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi?” – zwróciła się do ministra.

Minister Czarnek zamieścił w poniedziałek na Twitterze datowane na 10 stycznia zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że jest on zdolny do wykonywania zawodu ministra. Odręcznie dopisano na nim, że słuch ministra jest prawidłowy.

„A propos pytań Beaty Mazurek i wielu innych, pojawiających się od piątku – w załączeniu oświadczenie” – napisał Czarnek na Twitterze.

Zaświadczenie zostało wydane „w wyniku badania lekarskiego i oceny narażeń występujących na stanowisku pracy, zgodnie z postanowieniami przepisów Kodeksu pracy”. Wystawił je doktor Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.

W rozmowie z portalem tvn24.pl potwierdził, że to jego pieczątka i podpis widnieją pod zaświadczeniem opublikowanym przez Czarnka. Na pytanie, czy spotkał się w poniedziałek z ministrem i zbadał jego słuch, odparł: – Nie musieliśmy się fizycznie spotkać dzisiaj, ale został przeze mnie przebadany.

  • Dzisiaj rozmawialiśmy telefonicznie. Spotykałem się z nim wielokrotnie, rozmawialiśmy wielokrotnie. Mogę potwierdzić, że słuch ma dobry – dodał.

Doktor Piotr Winciunas, pełnomocnik prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie ds. operacyjnych, w rozmowie z tvn24.pl zwrócił uwagę, że jeżeli Posobkiewicz wystawił zaświadczenie, nie badając Czarnka, to jest ono „wadliwe” już na samym początku, gdzie napisano, że zostało wystawione „na podstawie badania lekarskiego”. Podkreślił też, że podstawą do przeprowadzenia badania medycyny pracy jest skierowanie od pracodawcy, w tym przypadku resortu edukacji i nauki.

Posobkiewicz przyznał, że w przypadku ministra Czarnka nie było skierowania od pracodawcy na badania. Dodał, że podpisane przez niego zaświadczenie celowo zostało sporządzone na starym druku sprzed kilkunastu lat i miało służyć „złagodzeniu atmosfery”. Jego zdaniem nie można tego uznać za oficjalne orzeczenie medycyny pracy.

Winciunas skomentował, że znaczenie ma to, że doktor swoim podpisem i pieczątką potwierdził przeprowadzenia badania, a nie aktualność druku, na którym zostało spisane zaświadczenie. W jego ocenie dokument ten ma moc prawną, bo został podpisany przez lekarza medycy pracy z użyciem dwóch pieczątek – lekarza profilaktyka i podmiotu leczniczego. Zaświadczenie lekarskie – dodał – jest zawsze dokumentem prawnym, na co wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego.

W poniedziałek bezskutecznie próbowaliśmy kontaktować się z rzeczniczką resortu edukacji przez telefon, by zapytać o zaświadczenie lekarskie ministra. Na przesłane po południu mailem pytania nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Pytania przesłaliśmy też do Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version