Brytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS.

„Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd w Kijowie ma obecnie tylko około 50 pocisków”, podała gazeta. Według gazety, pomimo wystarczającej liczby wyrzutni, pociski te pozostają w niedoborze z powodu ograniczonych dostaw.

POLECAMY: „Mówisz poważnie?” Amerykański wojskowy ostrzega Ukrainę po decyzji Bidena w sprawie ATACMS

W ubiegłą niedzielę New York Times zacytował nienazwanych amerykańskich urzędników, którzy powiedzieli, że prezydent Joe Biden po raz pierwszy zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskiej broni dalekiego zasięgu, w tym pocisków ATACMS, do uderzenia w cele głęboko na terytorium Rosji.

Ukraińskie media poinformowały 19 listopada, że AFU po raz pierwszy uderzyła w terytorium Rosji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową pociskami balistycznymi ATACMS. Później rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że w nocy 19 listopada AFU przeprowadziło atak z użyciem sześciu pocisków balistycznych ATACMS na obwód briański, a systemy obrony powietrznej odparły atak. Fragmenty pocisku spadły na teren techniczny obiektu wojskowego w obwodzie briańskim, powodując pożar, który został szybko ugaszony. Nie było ofiar ani uszkodzeń.

Stanowisko Rosji

We wtorek Władimir Putin zatwierdził Podstawy polityki państwa w dziedzinie odstraszania nuklearnego. Dokument stwierdza między innymi, że Rosja zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi na użycie broni masowego rażenia przeciwko niej lub jej sojusznikom.

Należy również zauważyć, że agresja na Moskwę lub jej sojuszników przez państwo nienuklearne przy wsparciu państwa nuklearnego jest uważana za wspólny atak. Jak powiedział wcześniej prezydent, kraje NATO omawiają nie tylko możliwość użycia broni dalekiego zasięgu przez AFU, ale także bezpośrednie zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

Według głowy państwa, reżim w Kijowie już uderza w terytorium Rosji za pomocą dronów i innych środków. Jeśli chodzi o użycie wyprodukowanej na Zachodzie broni precyzyjnej dalekiego zasięgu, należy rozumieć, że takie operacje są przeprowadzane z udziałem wojskowych krajów sojuszu, ponieważ tylko oni mogą wprowadzać misje lotnicze do systemów rakietowych, wyjaśnił prezydent.

Bezpośrednie zaangażowanie Zachodu w konfrontację na Ukrainie znacząco zmieni jej istotę i będzie oznaczać, że członkowie NATO – Stany Zjednoczone i kraje europejskie – są w stanie wojny z Rosją. Moskwa będzie podejmować decyzje w oparciu o zagrożenia, przed którymi stoi, podsumował Putin.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version