Naukowcy twierdzą, że potomek omikrona, który zyskuje popularność w niektórych częściach świata, może być 150% razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant omikrona. Jak wskazuje WHO, ma on już dwa podwarianty – BA.2 i BA.3. O ile o tym drugim niewiele jeszcze wiadomo, to o pierwszym można już powiedzieć, że rozprzestrzenia się lepiej niż wariant podstawowy. A to oznacza, że może on odpowiadać za wydłużenie fali epidemicznej wywołanej wariantem Omikron.

Według Światowej Organizacji Zdrowia podwariant BA.2 pojawił się już niemal w 60 krajach na świecie, m.in. w Stanach Zdjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. Najwięcej przypadków zakażenia tą mutacją wykryto do tej pory w Danii, gdzie już ponad 82 proc. zakażeń to omawiany subwariant.

BA.2 zaczyna też dominować w niektórych częściach Azji. Bijaya Dhakal, biolog molekularny, wskazał, że Indie to kolejny kraj, w którym BA.2 szybko zastępuje Omikron BA.1 i wariant Delta.

Ta wersja koronawirusa , którą naukowcy nazywają BA.2, jest powszechnie uważana za bardziej skrytą niż oryginalna wersja omicron, ponieważ określone cechy genetyczne utrudniają jej wykrycie. Duńscy naukowcy poinformowali w tym tygodniu, że wstępne informacje sugerują, że może być 1 1/2 razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant.

Ale naukowcy twierdzą, że jest wiele rzeczy, o których nadal nie wiedzą, w tym, czy powoduje cięższą chorobę.

Według danych zebranych przez laboratoria Scripps Research ponad 18 000 sekwencji genetycznych BA.2 zostało przesłanych do GISAID, globalnej platformy do udostępniania danych dotyczących koronawirusa. Szczep został wykryty w co najmniej 54 krajach i 24 stanach USA.

„Do tej pory nie widzieliśmy, aby zaczął zyskiwać na popularności” w USA, powiedział dr Wesley Long, patolog z Houston Methodist w Teksasie, który zidentyfikował trzy przypadki na początku tego tygodnia.

Mutant pojawia się znacznie częściej w Azji i Europie. W Danii szybko się rozprzestrzenił i stał się wariantem dominującym, według Państwowego Instytutu Serum, który podlega duńskiemu Ministerstwu Zdrowia.

„Wstępne obliczenia wskazują, że BA.2 jest półtora raza bardziej zaraźliwy niż BA.1” — powiedział oryginalny omicron, dr Tyra Grove Krause z instytutu w komunikacie prasowym na początku tego tygodnia. Jeśli jest bardziej zaraźliwy, „może to oznaczać, że fala infekcji będzie wyższa i przedłuży się do lutego w porównaniu z poprzednimi prognozami”.

CO WIEDZY O TEJ WERSJI WIRUSA?

BA.2 ma wiele mutacji. Około 20 z nich w białku kolczastym, które bada zewnętrzną część wirusa, jest dzielonych z oryginalnym omikronem. Ale ma też dodatkowe zmiany genetyczne, niespotykane w pierwotnej wersji.

Nie jest jasne, jak znaczące są te mutacje, zwłaszcza w populacji, która napotkała oryginalny omikron, powiedział dr Jeremy Luban, wirusolog z University of Massachusetts Medical School.

Wstępna analiza przeprowadzona przez naukowców z Danii nie wykazuje różnic w hospitalizacjach dla BA.2 w porównaniu z oryginalnym omikronem. Sprawdzają również, jak dobrze działają przeciwko niemu obecne szczepionki. Nie jest również jasne, jak dobrze zadziałają leczenie.

Lekarze również nie są jeszcze pewni, czy ktoś, kto już miał COVID-19 wywołany przez omicron, może ponownie zachorować na BA.2. Ale mają nadzieję, zwłaszcza, że ​​wcześniejsza infekcja omikronowa może zmniejszyć dotkliwość, jeśli tak się stanie.

Obie wersje omicron mają wystarczająco dużo wspólnego, że możliwe jest, że infekcja pierwotnym mutantem „zapewni ochronę krzyżową przed BA.2” – powiedział dr Daniel Kuritzkes, ekspert ds. chorób zakaźnych w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.

Naukowcy będą przeprowadzać testy, aby sprawdzić, czy przeciwciała z infekcji oryginalnym omicronem „są w stanie zneutralizować BA.2 w laboratorium, a następnie ekstrapolować stamtąd” – powiedział.

JAK ZAINTERESOWANE SĄ AGENCJE ZDROWIA?

Tymczasem brytyjska agencja wyznaczyła BA.2 jako „wariant objęty dochodzeniem”, powołując się na rosnące liczby stwierdzone w Wielkiej Brytanii i na świecie.

DLACZEGO TRUDNIEJ JEST WYKRYĆ?

BA.2 nie ma tego samego genetycznego dziwactwa. Więc na teście, jak powiedział Long, wygląda to jak delta.

„Nie chodzi o to, że test tego nie wykrywa; po prostu nie wygląda jak omikron” – powiedział.

„Wszyscy chcielibyśmy, aby to się skończyło”, powiedział Long, „ale dopóki nie zaszczepimy świata, będziemy narażeni na ryzyko pojawienia się nowych wariantów”.

BA.2 bardziej zakaźny niż poprzednik 

Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, które wykazały, że BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż poprzednik – podaje Reuters.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada on za koło 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant omikron dzieli się na trzy podwarianty – BA.1, BA.2 oraz BA.3.

Wydłużenie obecnej fali

– Ostatnią z ważnych cech wirusa jest jego zjadliwość, czyli to, jak ciężki przebieg choroby wywołuje dany patogen. Na ten moment nie możemy o tym elemencie nic wiążącego powiedzieć – mówi Fiałek. I dodaje, że należy jeszcze poczekać, aż duża grupa osób przejdzie przez kolejne stadia choroby, aby zobaczyć, w jaki sposób prezentuje się naturalny przebieg COVID-19 wywołanego podwariantem BA.2. 

– Można dodać jeszcze jedno – BA.2 może odpowiadać za wydłużenie fali epidemicznej wywołanej wariantem Omikron – podkreśla Bartosz Fiałek.

Mówi o tym również prof. Joanna Zajkowska, ekspertka w dziedzinie chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Patrząc na inne kraje, BA.2 może odpowiadać za przedłużenie obecnej fali. Zachorowania przez ten podwariant podtrzymują liczbę nowych zakażeń, co powoduje, że może ona być dłuższa, niż wcześniej przewidywano, analizując zakażenia przed wykryciem nowej mutacji Omikronu – wskazuje prof. Zajkowska.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version