Jeśli Meta nie otrzyma możliwości przekazywania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA, Facebook i Instagram mogą zostać zamknięte w całej Europie, jak ostrzegł podobno właściciel gigantów mediów społecznościowych w swoim raporcie rocznym.

Kluczową kwestią dla Meta są transatlantyckie transfery danych, regulowane przez tzw. Privacy Shield i inne wzorcowe umowy, które Meta wykorzystuje lub wykorzystywała do przechowywania danych europejskich użytkowników na amerykańskich serwerach. Obecne umowy umożliwiające transfery danych są obecnie mocno kontrolowane w UE.

W swoim rocznym raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Meta ostrzega, że jeśli nowe ramy nie zostaną przyjęte i firma nie będzie mogła dłużej korzystać z obecnych umów modelowych „lub alternatywnych rozwiązań”, firma „prawdopodobnie” nie będzie mogła już oferować wielu swoich „najważniejszych produktów i usług”, w tym Facebooka i Instagrama, w UE, zgodnie z różnymi doniesieniami medialnymi, w tym w iTWire, gazecie The Guardian i Side Line Magazine.

Dzielenie się danymi między krajami i regionami jest kluczowe dla świadczenia usług i ukierunkowanych reklam, podkreśliła Meta.

Dlatego też wcześniej korzystała ona z transatlantyckich ram transferu danych zwanych Privacy Shield jako podstawy prawnej do przeprowadzania takich transferów danych.

Traktat ten został jednak unieważniony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w lipcu 2020 r. z powodu naruszeń ochrony danych. Od tego czasu UE i USA podkreśliły, że pracują nad nową lub zaktualizowaną wersją traktatu.

Amerykańskie serwery

Oprócz Tarczy Prywatności Meta wykorzystuje również umowy wzorcowe, czyli Standardowe Klauzule Umowne, jako główną podstawę prawną do przetwarzania danych europejskich użytkowników na amerykańskich serwerach.

Te wzorcowe umowy są również przedmiotem kontroli w Brukseli i innych częściach UE.

W sierpniu 2020 r. irlandzka Komisja Ochrony Danych poinformowała Metę, że wstępnie stwierdziła, iż stosowanie wzorów umów jest niezgodne z GDPR.

Przetwarzanie europejskich danych na amerykańskich serwerach musiało więc zostać zawieszone przez IDPC. Był to jednak tylko wstępny wniosek, więc w efekcie nie doszło do żadnych zmian.

Firma poszła do sądu, aby powstrzymać nakaz, ale sędziowie orzekli, że śledztwo IDPC może być kontynuowane.

Oczekuje się, że ostateczny werdykt organu nadzoru zostanie opublikowany w pierwszej połowie tego roku. Jeśli IDPC rzeczywiście stwierdzi, że wzory umów są nielegalne, Meta może zdecydować, że nie jest już możliwe oferowanie niektórych swoich usług w całej UE.

Facebook został poproszony o odpowiedź.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna pro bono jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

5 komentarzy

Napisz Komentarz

Exit mobile version