W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć instytucję ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Z naszej publikacji dowiecie się Państwo między innymi: czym jest instytucja ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, kiedy i na jakich zasadach pracodawca jest zobowiązany wpłacić pracownikowi ekwiwalent.

Czym jest ekwiwalent za urlop?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest równowartością niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w formie rekompensaty pieniężnej, jaką ma prawo otrzymać pracownik.

Kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop wypoczynkowy jest niezbywalny i pracownik musimy wykorzystać go w ciągu danego roku kalendarzowego. 

Pracownik może otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji, gdy jest to spowodowane wygaśnięciem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem, a strony nie planują podpisania kolejnego stosunku pracy. W czasie trwania umowy o pracę urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany lub przeniesiony na kolejny rok, nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy. Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop ma swoje uregulowanie w art. 171 Kodeksie pracy.

Po nowelizacji prawa pracy warto w tym miejscy zwrócić uwagę, że prawo zobowiązuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę z okresem wypowiedzenia w pierwszej kolejności do wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze dni mu przysługujących. W przyapdku gdy wymiar urlopu będzie wyższy wówczas pracownikowi przysługuje ekwiwalent za ilość niewykorzystanych dni urlopu.

Bezwzględne prawo do ekwiwalentu będzie zatem przysługiwało pracownikowi, który rozstaje się z pracodawcą wyłącznie w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub w przypadku gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 52 Kodeksu pracy.

Tym samym ekwiwalent jest nadzwyczajną instytucją wypłaty środków za niewykorzystany urlop. Pracownik nie posiada prawa do decydowania czy w danym roku skorzysta z urlopu czy pobierze za niewykorzystane dni ekwiwalent.

Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop wypoczynkowy jest niezbywalny i musimy wykorzystać go w ciągu danego roku kalendarzowego.

Jak oblicza się wysokość ekwiwalentu?

Wysokość ekwiwalentu za urlop rozliczana jest na podstawie średniej miesięcznej pensji w skali całego roku. Po obliczeniu tej podstawy dzielimy ją przez współczynnik ekwiwalentu, który w tym roku wynosi 20,92 i może się ona zmieniać w każdym roku. Następnie pozyskaną kwotę dzielimy przez wymiar dzienny czasu pracy, który zazwyczaj wynosi 8 godzin. Dzięki temu otrzymujemy kwotę przysługującą na godzinę pracy. Na tej podstawie zliczamy ilość godzin niewykorzystanego urlopu.

W przypadku nagłego rozwiązania stosunku pracy może nastąpić sytuacja, w której nie udało nam się wykorzystać całego urlopu w ciągu roku. Niewykorzystane dni wolne przechodzą wtedy na nowy okres urlopowy i należy je wykorzystać najpóźniej do 30 września

Do tego czasu pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop, by jak najszybciej wykorzystać zaległą przerwę od pracy. Jeśli tego nie dopilnuje, mogą czekać go kary finansowe. 

W momencie, w którym nie zdążymy go wykorzystać do zakończenia współpracy, następuje rozliczenie go wraz z bieżącym urlopem w formie ekwiwalentu.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.

Świadczymy usługi prawne również drogą online.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version