Sankcje nałożone na Rosję za ofensywę na Ukrainę znacznie zwiększyły prawdopodobieństwo niewywiązania się przez ten kraj ze swojego długu publicznego na rynku międzynarodowym. W marcu Federacja Rosyjska ma spłacić obligacje rządowe o wartości ponad 700 mln USD i choć kraj teoretycznie ma wystarczające rezerwy na pokrycie długu, w praktyce zamrożenie niektórych aktywów i inne środki mogą wpłynąć na wypłacalność.

„Sankcje Stanów Zjednoczonych nałożone na rosyjskie podmioty rządowe, środki zaradcze w Rosji w celu ograniczenia płatności zagranicznych oraz zakłócenia w łańcuchach płatności stwarzają istotne bariery dla Rosji w dokonywaniu płatności obligacji za granicą. Sankcje znacznie zwiększyły prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązań z tytułu rosyjskich obligacji rządowych” – podał JPMorgan

Według analityków, pierwszą decydującą datą jest 16 marca , kiedy należy wypłacić dwa kupony na obligacje. Chociaż, jak większość rosyjskich długów, obejmują one 30-dniowy „okres karencji”.

Capital Economics ostrzegał również przed rosnącym ryzykiem niewypłacalności. Uderzy to przede wszystkim w inwestorów międzynarodowych. Według Centralnego Banku Rosji pod koniec 2021 r. obcokrajowcy posiadali 20 miliardów dolarów długu rosyjskiego rządu w dolarach i rublach, co jeszcze bardziej podważy reputację Moskwy na rynkach międzynarodowych.

„Prawdopodobieństwo, że rząd i firmy nie będą w stanie lub nie będą chciały spłacić zadłużenia zagranicznego, znacznie wzrosło” – podała firma.

sc:obozrevatel

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version