Ukraińcy, którzy uciekli z kraju z powodu wojny rozpętanej przez Rosję, będą mogli mieszkać i pracować w krajach UE przez trzy lata. Będą mogli natychmiast otrzymać opiekę medyczną, mieszkanie i edukację przez okres do jednego roku.

Według informacji podanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy – uchodźcy nie będą musieli przechodzić długotrwałych procedur, aby uzyskać azyl. W przypadku, gdy wojna się przeciąga lub ludzie nie mogą bezpiecznie wrócić do domu, status uchodźcy może zostać przedłużony o kolejne dwa lata.

„Obywatele Ukrainy mają już 90-dniowy bezwizowy dostęp do UE, ale ta bezprecedensowa zmiana w unijnym prawie gwarantuje im status po tym okresie” – wyjaśnił MSW.

Należy zauważyć, że od początku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Ukrainy z naszego państwa opuściło już prawie 875 000 osób. Ponad połowa – 454 tys. – trafiła do Polski, 116 tys. na Węgry, 67 tys. na Słowację, 45 tys. do Rumunii i kolejne 79 tys. do Mołdawii spoza UE.

UE wezwała straż graniczną do pomocy, aby wszyscy uchodźcy mogli dostać się do UE, bez względu na narodowość czy pochodzenie etniczne.

Należy zauważyć, że osoby bez obywatelstwa ukraińskiego lub prawa stałego pobytu – cudzoziemcy, studenci zagraniczni – nie będą mogły pozostać w UE, ale otrzymają pomoc w powrocie do kraju ojczystego.

Wszyscy ukraińscy migranci, przebywając nielegalnie w Hiszpanii, będą mogli ubiegać się o legalny pobyt. Dzięki temu będą mieli dostęp do lokalnego systemu medycznego i usług socjalnych na równych zasadach z obywatelami kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Czyli polska służba zdrowia będzie dostępna dla Polaków najwcześniej za 3 lata? Łącznie z 2 Covid wychodzi 5 lat braku dostępności do leczenia.

Napisz Komentarz

Exit mobile version