Chiny ogłosiły, że w związku z sytuacją międzynarodową podnoszą swoje wydatki na obronę o 7,1%. Kontekstem jest tu zarówno inwazja Rosji na Ukrainę, ale przede wszystkim Tajwan i rywalizacja z Zachodem na Morzu Południowochińskim.

Budżet wojskowy wzrośnie w tym roku o 7,1% – poinformowało w sobotę 5 marca chińskie ministerstwo finansów. Decyzja zapadła na otwarcie dorocznej sesji plenarnej Narodowego Kongresu Ludowego (chiński parlament).

W ubiegłym roku budżet chińskiej armii zwiększono o 6,8%, teraz o 7,5% i jest to największy zaplanowany wzrost od roku 2019. Chodzi tu o sumę 1450 miliardów juanów (230 miliardów dolarów).

Oznacza to, że Chiny mają drugi co do wielkości na świecie budżet obronny, po Stanach Zjednoczonych (740 miliardów dolarów planowanych na 2022 rok). Uwagę zwraca, że wzrost chińskich wydatków wojskowych jest znacznie wyższy niż oczekiwany wzrost PKB tego kraju. Także w sobotę premier Li Keqiang ocenił, że wzrost chińskiego PKB wyniesie w 2022 roku 5,5%.

Pekin nie potępił rosyjskiej agresji, ale chociaż mówi, że „rozumie” obawy Moskwy dotyczące jej bezpieczeństwa, zachowuje pewien dystans.

Jeszcze podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie na początku lutego oba kraje wypowiedziały się przeciwko rozszerzeniu NATO. Rosja w zamian potępiła „negatywny wpływ USA na pokój i stabilność” regionu Azji i Pacyfiku.

W zeszłym miesiącu Xi Jinping nakazał wszystkim jednostkom wojskowym przeprowadzenie „ćwiczeń bojowych” i poprawę ich zdolności operacyjnych. Niektórzy stratedzy mówili nawet o wykorzystaniu sytuacji w Europie, do inwazji chińskiej na Tajwan.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version