Polaku tego rząd Morawieckiego ci nie powie. Obecnie pod swój dach Polacy chętnie przyjmują nieznane im osoby. Oczywiście na waszych twarzach panuje zadowolenie w związku z wypełnieniem dobrego uczynku. Niestety drodzy rodacy euforia, jaka wam przy tym towarzyszy nie dopuszcza myśli, jak poważne zagrożenie idzie w parze wraz z decyzją o przyjęciu nieznanych wam osób pod dach waszego domu/ mieszkania.

W świetle obowiązującego prawa przyjęta przez was osoba pod dach staje się lokatorem twojego mieszkania/ domu co powoduje, że nie możesz jej ot, tak wyrzucić. Aby legalnie pozbyć się być moze z czasem niechnanego lokatora będziesz musiał wystąpić do Sądu o wydanie wyroku eksmisyjnego. Oczywiście sprawa taka nie będzie załatwiona przez sąd od ręki. Wiec przez ten czas twój lokator będzie miał prawo zamieszkiwać w twoim domu.

Robi się ciekawie, ale paradoks to będzie za chwilę.

W tym miejscu przypominamy wszystkim zapominalskim, że w Polsce wciąż formalnie mamy ogłoszony stan epidemii. Wraz z tym stanem RM w specustawie covidowej wprowadziła czasowy zakaz przeprowadzanie eksmisji przez komorników sądowych na podstawie wydanego wyroku przez Sąd.

Co w perspektywie oznacza to dla osób, które przyjęły uchodźcę do swojego domu.

A no tyle, że do czasu zniesienia przez MZ ogłoszonego w Polsce stanu epidemii nie będzie ona mogła wykonać eksmisji takiej osoby z domu.

W związku z tym w świetle prawa taka osoba będzie mogła zamieszkiwać w twoim domu przez bliżej nieokreślony czas a ty, będziesz zobowiązany ponieść wszystkie koszty utrzymania lokalu.

Wystrzegając się wszechobecnie panującego hejtu wobec osób, które posiadają odmienne zdanie w zakresie niesienia pomocy uchodźcom, wyjaśniamy, że lokatorami w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów są nie tylko osoby będące najemcami w rozumieniu umowy zawartej z właścicielem lokalu, lecz także osoby współzamieszkujące, w tym przede wszystkim członkowie najbliższej rodziny najemcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 grudnia 2010 r. wydany w sprawie o sygn. III CZP 109/10).

W tym miejscu warto również podnieść, że właściciel dokonujący dobrowolnego zaproszenia do mieszkania uchodźcy powoduje skutek prawny w postaci wprowadzenia danej osoby w posiadanie prawa do tego mieszkania. W każdym systemie prawnym posiadanie jest chronione prawem. W Polsce mówi o tym art. 344 k.c.

Niestety tak to jest jak podejmuje się tak ważne decyzje pod wpływem emocji.

Niniejszy artykuł stanowiący również poradę jest stworzony na podstawie poglądowej sytuacji, jaka nie musi się nikomu niosącemu pomoc uchodźcy wydarzyć. Jednak warto zawsze taki scenariusz przeanalizować i brać pod uwagę.

Zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się również z ustawą o ochronie prawa lokatorów i przepisami kodeksu cywilnego, jakie regulują stosunek prawny najmu lokalu w tym zakresie.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Stworzone przez LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

7 komentarzy

  1. Aleksander on

    Dzień dobry,

    Artykuł poruszył ważny temat, w mojej opinii jednak w niedostateczny sposób wyjaśnił czytelnikowi jak przyjęcie uchodźcy spowoduje wymienione skutki prawne. Przydałoby dokładniejsze omówienie art.2 ust. 1 celem wyjaśnienia, iż wyrażenie zgody na przyjęcie uchodźcy daje takiej osobie tytuł prawny wymieniony w przepisie a będący niezbędny do uznania za lokatora w świetle prawa. Uważam również że lepszy byłby wyrok o sygnaturze IV SA/Po 1159/13 gdyż podany wyrok sądu najwyższego skupia się na stosunkach rodzinnych byłych właścicieli, ciężko więc taką tezę odnieść do grupy obcych ludzi.
    Łącząc wyrazy szacunku,
    Aleksander.B

    • Panie Grzegorzu,
      Interpunkcja i styl to oczywiście ważna rzecz. Pytanie jednak do Pana, czy twierdzi Pan, że kluczowa informacja zawarta w artykule jest nieprawdziwa?

  2. Witam wiem ze to pyt nie w temacie ale misze zapytac czy zeykla osobe ktora mieszka i kpgps mozna wystawic na ulice czy ta pandemia pbowiazuje ukrainca cz tez polskiego obywatela, z powodu sprzeczki domowej rodzice mojego partnera chcieli mnie bezwzglednie z dnia na dzien z domu wyrzucic z domu w jtorym mieszkam 10 lat bylo w zeszlym roku w czerwcu. Poprosze p mozliwa odpowiedz. Dziekuje

  3. Najgorsze jest to że jakąś głupią specustawą można zrobić w tym chorym kraju wszystko .

  4. Witam! Czy nadany nr pesel Ukraińcom uprawni ich automatycznie do głosowania w wyborach? Uważam, że to b. ważne pytanie i b. groźna byłaby dla nas sytuacja. Jeżeli tak, to Hitler z Gebelsem byłbylepszy! -tak przy okazji. Może nie tak dosłownie, ale gorzej być by nie mogło. Czekam na odpowiedź -S.

  5. Najlepsze jest to że nikt z chorymi przepisami nic nie próbuje zrobić odnośnie prawa własności,bo po co nie będzie kasiorki z podjęcia kroków prawnych w szerokimr ozumieniu…Jak by prawo było idealne połowa pseudo prawników i radców była by na bruku..a tak to rozpisują się o zachowkach i innych tematach sklucajac rodziny ,a na końcu odpowiedź to w gestii sędziego…jaki wyrok..i tak jest z każdym tematem…bijcie się w piersi..

Napisz Komentarz

Exit mobile version