W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu wyjaśnić czym, jest polecenie służbowej oraz jakie konsekwencje może ponieść pracownik w przypadku jego niewykonania.

Nawiązując stosunek pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Obowiązki, o jakich mowa powyżej wynikają z art. 100 Kodeksu pracy. Warto w tym miejscu podnieść, że obowiązek poddania się kierownictwu podlega jednak ograniczeniom.  

Granice obowiązku stosowania się do poleceń przełożonych wyznaczają następujące względy:

  1. polecenia muszą dotyczyć pracy,
  2. nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa
  3. ani z umową o pracę.

Polecenie dotyczące pracy w świetle obowiązujących przepisów prawa dotyczy w szczególności przydzielenia do realizacji określonych zadań, określenia sposobu ich wykonywania, terminów i kolejności realizacji, respektowania konkretnych wymagań w zakresie organizacji i dyscypliny pracy. Zasadnym w tym miejscu stanie się podniesienie, ze to na pracodawcy spoczywa obowiązek, aby polecenie zostało pracownikowi skutecznie zakomunikowane.

Prawo pozwala pracownikowi odmówić wykonania polecenia przełożonego jeśli nie zalicza się ono do polecenia służbowego

Prawo pracy daje możliwość pracownikowi odmowy wykonania polecenia wydanego przez przełożonego, tylko jeżeli wykracza ono poza ramy określone wspomnianymi już trzema kryteriami, czyli jeśli polecenie nie dotyczy pracy, jest sprzeczne z prawem lub niezgodne z umową o pracę.

(por. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 14 października 1977 roku, I PRN 136/77)

Za nieuzasadnioną odmowę wykonania polecenia służbowego grożą konsekwencje

Jak wcześniej zostało przez nas wspomniane pracownik może odmówić wykonania polecenia jeśli narusza ono przepisy prawa lub nie ma związku z pracą. Taka odmowa nie może stanowić podstawy do nałożenia przez pracodawcę kary porządkowej. Jednak już nieuzasadniona odmowa zastosowania się do dyspozycji przełożonego jest istotnym naruszeniem porządku i dyscypliny pracy, upoważnia to już pracodawcę do stosowania wobec pracownika określonych sankcji.

 Wymienić należy tu najpierw możliwość zastosowania wobec pracownika odpowiedzialności porządkowej, polegającej na nałożeniu na niego kary:

  1. Upomnienia, nagany lub kary pieniężnej (art. 108 i inne kp).

W poważniejszych przypadkach niewykonanie polecenia służbowego może być przyczyną uzasadniającą rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę na podstawie art. 32 kp, a nawet na podstawie art. 52 kp jeżeli odmowa wykonania polecenia stanowi, w ocenie pracodawcy, ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Oczywiście pracownik posiada prawo niezgodzenia się z decyzją pracodawcy zarówno w zakresie nałożenia kary dyscuyplinujacej jak i rozwiązania umowy o pracę. Powstały wówczas spór pomiędzy pracownikiem a pracodawcą podlega – ocenie sądu pracy.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version