Temat upadłości konsumenckiej w ramach porady pro bono był już przez nas omówiony w jednym poprzednich artykułów. Dziś w ramach cyklu bezpłatnych porad prawnych postaramy się wyjaśnić Państwu co dzieje się z majątkiem wspólnym małżonków po ogłoszeniu u jednego z nich przez Sąd upadłości.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej uwalnia dłużnika od długów, których z różnych przyczyn nie był w stanie spłacić. W końcu na horyzoncie pojawia się szansa odbudowania stabilizacji finansowej. Warto jednak pamiętać, że jeśli osoba upadał, pozostaje w związku małżeńskim ogłoszona upadłość względem niej, wpływa także na życie współmałżonka i majątku wspólnego małżonków.

Polecamy również artykuł: Upadłość konsumencka – żyj bez długów

W przypadki niezawarcia umowy o rozdzielności majątkowej przed ślubem z mocy prawa po wstąpieniu w związek małżeński powstaje wspólność majątkowa z chwilą zawarcia małżeństwa. Oczywiście małżonkowie mogą również w czasie trwania ich związku podjąć decyzję o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. W takim przypadku dokładnie tak samo jak przy ustanawianiu rozdzielności majątkowej przed zawarciem związku będą musiały udać się do notariusza i złożyć stosowne oświadczenia woli.

W przypadku pomiędzy małżonkami istnieje wspólność małżeńska majątek zgromadzony w czasie trwania związku stanowi współwłasność obojga małżonków w częściach równych. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej z mocy prawa pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, jednakże to nie wszystkie poważne zmiany dotyczące majątku wspólnego.

Decydując się na upadłość konsumencką, należy mieć na uwadze, że cały majątek wspólny wejdzie do masy upadłości, a małżonek osoby upadłej prawo wystąpienia do syndyka z roszczeniem o wypłatę z masy upadłości równowartości swojego udziału. Małżonek upadłego będzie zaspokojony dopiero w IV kategorii.

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów dnia 16 grudnia 2020 r. podjął uchwałę w sprawie o sygn. III CZP 7/19, stwierdzającą, że:

Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej (art. 491[1] i nast. ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, jedn. tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 498 ze zm.), pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzi do masy upadłości.

W praktyce oznacza to, że w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej:

  • wszystko co stanowi wspólność majątkową wchodzi do masy upadłości a zarząd nad majątkiem przejmuje syndyk.
  • współmałżonek upadłego również traci możliwość rozporządzania mieniem (poza swoim majątkiem osobistym).

Co w sytuacji gdy małżonkowie w dniu ogłoszenia upadłości nie posiadali wspólności majątkowej?

Przypominamy, że zgodnie z art.126 ust.1 ustawy prawa upadłościowego umowne zniesienie wspólności jest skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wtedy, gdy umowa zawarta została co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

W przypadku sądowego ustanowienia rozdzielności majątkowej ten okres skraca się do roku przed dniem złożenia wniosku o upadłość konsumencką, jednakże pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej musi być wniesiony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (art. 125 ust.1 pr. up.).

Upadłość konsumencka jest często jedyną szansą na wyjście z długów, należy jednak o tym, że instytucja ta nie ma na celu umorzenia wszystkich długów dłużnika i jej ogorzenie niesie za sobą konsekwencje prawne i obowiązki upadłego.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version