Wojna na Ukrainie może mieć znacznie większe znaczenie niż to przedstawiają media. Gra jest bardziej złożona i zawiera kluczowych graczy grających po obu stronach konfliktu. Wojna szybko odwróciła uwagę od pandemii i jej następstw. Może również służyć jako bodziec, który docelowo będzie promować ustanowienie nowego międzynarodowego ładu gospodarczego oraz realizację czwartej rewolucji przemysłowej i Agendy ONZ 2030. Dotyczy to obszaru cyberbezpieczeństwa, w którym głównymi graczami są Rosja i WEF, a także Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 7 „Zrównoważona energia dla wszystkich”.

Jeśli Europa nadal będzie wspierać Stany Zjednoczone w przyszłych konfliktach, Rosja może ukarać przyjazną USA Europę poprzez zakłócenie dostaw energii i spowodowanie poważnych problemów z dostawami. Stary, zdominowany przez Zachód system jest poważnie zagrożony przez nową sytuację energetyczną. Energia i nowe mocarstwa leżą raczej na Wschodzie.

Rosja już kilka lat temu stosowała tę strategię przeciwko Ukrainie.

Było to szczególnie widoczne w przypadku Ukrainy i gry wielkomocarstwowej, która charakteryzowała wybory prezydenckie w 2005 roku. Kiedy prozachodni prezydent Wiktor Juszczenko doszedł do władzy w pomarańczowej rewolucji i aktywnie zabiegał o członkostwo w UE i NATO, Rosja odpowiedziała podniesieniem ceny gazu ziemnego o 450% .

Fakt, że Rosja wykorzystała swoje ceny energii jako broń, był prawdziwym powodem, dla którego UE zainwestowała znaczne środki w oszczędność energii i energię odnawialną. Zewnętrznie jednak chodziło tylko o ratowanie klimatu. Cel wyznaczony w 2007 r. to 20% energii odnawialnej i 20% poprawa efektywności energetycznej do 2020 r. (Dyrektywa UE w sprawie odnawialnych źródeł energii przyjęta w grudniu 2008 r. miała to za cel).

W 2018 r. cel został podniesiony do 32% energii odnawialnej do 2030 r. i 32,5% efektywności energetycznej. W 2019 r. stało się to częścią unijnego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Rezultat jest jednak taki, że wzrosła zależność od świata zewnętrznego. Zielone inwestycje nie przyniosły prawdziwej niezależności, a zamknięcie elektrowni atomowych i węglowych tylko pogorszyło sytuację. System paliw kopalnych (ropa naftowa, gaz ziemny lub węgiel) jest niezbędny do wytwarzania energii odnawialnej w dużych ilościach. [5] Energia wiatrowa i słoneczna wymaga energii regulującej. Doprowadziło to do tego, że obecnie do UE importuje się ponad 60% energii.

Zamiast tego rosyjski gaz ziemny stał się kręgosłupem europejskiego systemu energetycznego. Po lobbingu kilku krajów UE zdecydowała się w grudniu 2021 roku zaklasyfikować spalanie gazu ziemnego w elektrowniach jako „zrównoważone”.

Rosnąca zależność od Rosji postawiła w szczególności Niemcy w niepewnej sytuacji bezpieczeństwa. Europa posiada tylko 1,5% znanych zasobów gazu ziemnego, podczas gdy Rosja ma prawie 40%. Wyjaśnia to, co należy rozumieć przez „współzależność”.

Niemiecka transformacja energetyczna wydaje się być oparta na czystych marzeniach i połączyła gigantyczne koszty ze przeciętnym wynikiem. Ponad połowa (56%) niemieckiego zapotrzebowania na gaz jest obecnie zaspokajana przez Rosję, w porównaniu z jedną trzecią dziesięć lat temu.

Ponadto rosyjskie firmy, takie jak Gazprom, w którego zarządzie zasiada były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, kupiły strategiczne aktywa gazowe w Niemczech. Gazprom, największy światowy dostawca gazu ziemnego, jest kontrolowany przez państwo rosyjskie, a Władimir Putin powołał na prezesa Aleksieja Millera (jest też wiceministrem energetyki Rosji). Przewodniczący zarządu Wiktor Zubkow był premierem Rosji w latach 2007-2009 i wicepremierem w latach 2009-2012.

Podczas gdy Rosja (lub Gazprom) wpadła w pułapkę Europy, jednocześnie kraj ten jest bardzo uzależniony od dochodów, ponieważ 2/3 rosyjskiego eksportu pochodzi z ropy i gazu. W każdym razie istnieje ryzyko europejskiego kryzysu energetycznego, który ma poważne konsekwencje dla naszych dostaw w Europie. To całkowicie nie do zniesienia sytuacja, która się pogarsza. Ceny energii gwałtownie rosną. Cena ropy wzrosła już do ponad 100 dolarów za baryłkę, a cena benzyny w Szwecji wynosi teraz nieco ponad 20 koron za litr. Oczywiście ma to również wpływ na ceny żywności. Były szwedzki minister obrony Mikael Odenberg ostrzega również, że obce mocarstwa mogą na długi czas odciąć szwedzkie dostawy energii.

Wiele się nauczyłem od czasu pisania mojej analizy geopolitycznej 15 lat temu. Gra jest bardziej złożona, niż mi się wtedy wydawało. Kluczowi gracze grają po stronach, które są poza kontrolą narodów i gdzie istnieje zupełnie inny program.

Konflikt ma konsekwencje, które wpływają na tę podstawową grę. Uwaga ludzi natychmiast przesunęła się z pandemii na wojnę. Wielu teraz deklaruje pogardę dla Władimira Putina i wspiera Ukrainę, zamiast mówić o tym, ile dawek szczepionki wzięli i jak szaleni i niebezpieczni byliby ci, którzy nie zostali zaszczepieni.

Rosnąca liczba osób, które zaczęły kwestionować pandemię, niepokoi również innych. Praktycznie wszyscy wskoczyli na nową modę. Oznacza to, że rosnąca świadomość i debata na temat tego, co faktycznie wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, zeszła na dalszy plan. Pokazuje to również, jak łatwo można kontrolować wiele osób. Oczywiście nie potrzeba chipów mózgowych i pilotów, kiedy dobrze naoliwiona maszyna propagandowa może być równie skuteczna.

Następstwa i ocena pandemii zeszły na dalszy plan. A co na przykład z raportowaniem o skutkach ubocznych lub zapierającym dech w piersiach nadużyciu władzy przez Justina Trudeau w Kanadzie? A może Jacinda Ardens w Nowej Zelandii i demonstracje tam? Co się stanie z komisją koronacyjną Reinera Fuellmicha (która jednak nie stanęła przed prawdziwym sądem, jak początkowo obiecano, ale będzie działała jako niezależny trybunał bez władzy wykonawczej)? Zarówno mainstreamowe, jak i alternatywne media są obecnie prawie w 100% skoncentrowane na nowym kryzysie na Ukrainie.

„Jedno zdrowie”

Oznacza to również, że ważne decyzje dotyczące przyszłego zarządzania pandemią nie są omawiane i ukrywane przed opinią publiczną. Na przykład w grudniu 2021 r. WHO przedstawiła propozycję międzynarodowego traktatu o zapobieganiu pandemii i gotowości na wypadek pandemii. Przygotowania do tego rozpoczęły się 1 marca 2022 r. i mają zostać zaprezentowane na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w 2023 r. i przyjęte w 2024 r. Daje to WHO większy mandat do kierowania pracami nad stworzeniem ujednoliconej globalnej odpowiedzi na zdrowie – „Jedno zdrowie”. Jak pisze Rada Europejska:

Wirusy nie znają granic. Żaden rząd ani instytucja nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z przyszłymi pandemiami.

Komisja Europejska zaproponowała również wydłużenie okresu obowiązywania rozporządzenia Covidpass o 12 miesięcy. W związku z tym Covidpass może być nadal wymagany na przejściach granicznych w Unii.

ZOBACZ: Globalny traktat pandemiczny: rozpoczęły się negocjacje

Nie jest wykluczone, że paszport stanie się wówczas stałym podmiotem w UE i że zostaną uwzględnione również inne rodzaje wymogów dotyczących danych.

Rzeczywiście, może to być brama do „portfela cyfrowego”, o którym mowa w raportach Światowego Forum Ekonomicznego, a nad którą pracuje również Szwedzka Agencja ds. Zarządzania Cyfrowego (DIGG) w imieniu szwedzkiego rządu.

Jednocześnie trwa przegląd nowego szwedzkiego prawa dotyczącego pandemii, a wniosek ma zostać przedstawiony w maju, a raport końcowy ma zostać przedstawiony nie później niż we wrześniu 2023 roku. Można to dobrze skoordynować z traktatem WHO, aby zapewnić, że szwedzkie ustawodawstwo pozwala na bardziej dalekosiężne środki w następnej pandemii niż to, co było konstytucyjnie dozwolone podczas kryzysu Covid-19. Rozważane są na przykład godziny policyjne, regionalne zakazy podróżowania i wyższe wymagania dotyczące obowiązków jednostki.

Dezinformacja

WHO i UE chcą również „poprawić przepływ wiarygodnych i dokładnych informacji oraz zwalczać dezinformacje na całym świecie”. Sytuacja ta nabrała tempa w kontekście kryzysu na Ukrainie, w ramach którego wzywano do ściślejszej kontroli internetu w celu rozprawienia się z rosyjską dezinformacją. UE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen chce zamknąć rosyjskie serwisy informacyjne, takie jak Russia Today i Sputnik .

Opracowujemy narzędzia do zakazania toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie. (Ursula von der Leyen)

Oczywiście może to wkrótce zostać rozszerzone na inne krytyczne dla systemu lokalizacje. Może to również prowadzić do zamrożenia kont bankowych, jak na przykład demonstracje ciężarówek w Kanadzie. Były minister obrony Szwecji Mikael Odenberg uważa również, że wszyscy obywatele Rosji powinni zostać wydaleni ze Szwecji(!). Tymczasem rosyjskie produkty, takie jak wódka, są usuwane z półek sklepowych.

W Szwecji w styczniu powstała Szwedzka Agencja Obrony Psychologicznej, której zadaniem jest „identyfikacja, analiza, ukierunkowanie i zapobieganie manipulacji informacjami i innymi wprowadzającymi w błąd informacjami skierowanymi przeciwko Szwecji lub przeciwko szwedzkim interesom”. Raport Szwedzkiej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na temat teorii spiskowych daje obraz tego, co to oznacza.

Teorie spiskowe w ramach operacji oddziaływania na Europę, czyli z zewnątrz do wewnątrz, są aktywnie rozpowszechniane przez lojalną wobec reżimu prasę w Rosji oraz w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej. 

Zarówno Brexit, jak i wybory prezydenckie w USA w 2016 i 2020 r. były pod wpływem dezinformacji i teorii spiskowych, a podczas pandemii Covid-19 nowe koalicje między antyszczepionkami, negacjonistami zmian klimatycznych i „klasycznymi” teoriami spiskowymi powiązanymi z elitą władzy, tajne społeczeństwo lub stowarzyszenia zostały zaobserwowane wierzyć. 

Przeciwników szczepień i innych krytyków można teraz powiązać z Rosją. Kilka profili powiązanych z „Ruchem Prawdy”, takich jak profil New Age Sacha Stone i „mistrz dezinformacji” Benjamin Fulford , od kilku lat rozpowszechnia wiadomość, że Władimir Putin współpracuje z Donaldem Trumpem w celu zdemaskowania i obalenia globalistycznego New Porządek świata:

Jestem wielkim fanem Donalda Trumpa. Tak jak jestem fanem Władimira Putina. Jesteś najlepszym sobowtórem, jakiego mógłbym sobie życzyć. Gra w szachy jest tu znakomita.

Przesadną retorykę i wiadomości, które były szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych, można teraz wykorzystać do zneutralizowania oporu wobec Czwartej Rewolucji Przemysłowej.

Cyber wielokąt

Wiąże się to również z ćwiczeniem Cyber ​​Polygon. Co roku od 2019 Światowe Forum Ekonomiczne prowadzi cyberwojnę, w której bierze udział duża część rosyjskich aktorów. W pierwszym roku ćwiczenia odbyły się w Moskwie. Niektóre z poruszanych tematów to „Fake News – nowa „cyfrowa” pandemia?” oraz „Międzynarodowe regulacje w Internecie – konieczne, ale też możliwe?”.

Wśród uczestników byli: premier Rosji Michaił Miszustin , prezes największego rosyjskiego banku Sbierbank Herman Gref (członek zarządu Światowego Forum Ekonomicznego 2011-2022 i dawniej Gazprom) oraz rosyjski dziennikarz Vladimir Pozner , a także Klaus Schwab , Tony Blair , Steve Vozniak ( Apple) i Jeremy Jurgens (WEF).

To pokazuje, jak blisko są ci „wrogowie”. W swoim przemówieniu otwierającym 2020 Klaus Schwab pochwalił dobre relacje między Światowym Forum Ekonomicznym a Rosją.

Chciałbym szczególnie podziękować mojemu dobremu przyjacielowi i zaangażowanemu partnerowi na Światowym Forum Ekonomicznym, panu Hermanowi Grefowi, dyrektorowi generalnemu i przewodniczącemu Rady Dyrektorów Sberbank i oczywiście również członkowi Rady Powierniczej Światowego Forum Ekonomicznego. Forum nawiązało doskonałe stosunki z Federacją Rosyjską. Zarówno ze światem biznesu, jak i z rządem. Z przyjemnością spotkałem się z prezydentem Putinem w zeszłym roku i nie mogę się doczekać pogłębienia tych relacji z panem, premierem (Michaiłem Miszustinem) i waszym rządem. 

Jednocześnie Schwab podkreślił zmianę, jaka zaszła w związku z pandemią i jak otwiera się ona na cyfryzację świata.

2020 to rok, który naprawdę zmienił świat. Dzięki technologii jesteśmy w stanie dołączyć do cyberpoligonu całkowicie zdalnie. Po raz pierwszy od II wojny światowej pandemia koronawirusa wyznacza fundamentalny punkt zwrotny na naszym globalnym kursie. 

Kopia zapasowa wideo do Bitchute

Po inwazji na Ukrainę kilku rosyjskich aktorów zostało usuniętych ze strony Światowego Forum Ekonomicznego, a Klaus Schwab i dyrektor generalny WEF Börge Brende potępili działania Rosji.

Istotą naszej organizacji jest wiara w szacunek, dialog oraz wspólny i wspólny wysiłek. Dlatego głęboko potępiamy agresję Rosji na Ukrainę, ataki i okrucieństwa. Nasza pełna solidarność kieruje się do narodu ukraińskiego i wszystkich tych, którzy niewinnie cierpią z powodu tej całkowicie nie do przyjęcia wojny. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc i aktywnie wspierać wysiłki humanitarne i dyplomatyczne. Mamy tylko nadzieję, że w dłuższej perspektywie rozsądek zwycięży i ​​znów będzie miejsce na budowanie mostów i pojednanie. 

Ale czy można potraktować to stwierdzenie poważnie? Czy konflikt nie jest raczej kolejnym krokiem na drodze do nowego cyfrowego porządku świata?

Jeszcze w październiku, po porozumieniu między WEF a rządem rosyjskim, Rosja uruchomiła Centrum Czwartej Rewolucji Przemysłowej. W związku z tym Evgeny Kovnir , dyrektor generalny ANO „Digital Economy” stwierdził:

Nasza organizacja zrzesza wiodące rosyjskie firmy technologiczne. Będziemy współpracować z liderami z tych firm i całej sieci, aby badać i wdrażać najlepsze międzynarodowe rozwiązania w zakresie AI, IoT i polityki danych. Wprowadzimy postępy Rosji w tych dziedzinach do globalnej sieci i pomożemy kształtować globalny postęp czwartej rewolucji przemysłowej. 

Uruchomiony pod koniec 2019 roku portal WEF Strategic Intelligence opisuje pozycję Rosji w globalnej grze.

Wzmacniając instytucje globalnego zarządzania, Rosja może pomóc we wspólnym zainteresowaniu rozwiązywaniem globalnych problemów w obszarach bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa żywnościowego, cyberbezpieczeństwa, zmiany klimatu i zrównoważenia środowiskowego. 

Te pytania zostały teraz bardzo gwałtownie wysunięte na pierwszy plan przez wojnę. Należy to również postrzegać w kontekście tego, co zostało powiedziane pod nagłówkiem „Geopolityczna rozgrywka UE”.

Potrzeby energetyczne w stosunkach z Rosją będą także testem na determinację Europy do bycia zjednoczonym aktorem strategicznym. W świecie, w którym nadal dominuje polityka władzy i myślenie transakcyjne, Europa musi nadal bronić demokracji i multilateralizmu oraz służyć jako laboratorium (i model) skutecznego zarządzania ponadnarodowego. 

Aby odnieść sukces, UE musi osiągnąć większą jedność. Teraz jest wspólny wróg. Co więcej, strategiczne partnerstwo z Chinami jest postrzegane jako „nieuniknione”, jeśli mają być realizowane geopolityczne aspiracje UE.

Prawda jest taka, że ​​stoimy w obliczu zmiany geopolitycznej. Z każdym kryzysem stary świat kruszy się coraz bardziej. W tle odbywa się marsz w kierunku nowego globalnego systemu. Nowy międzynarodowy porządek gospodarczy – w którym główną rolę odgrywają takie podmioty, jak WEF , G20 , OECD , MFW , Bank Światowy i Organizacja Narodów Zjednoczonych .

Wiodące na świecie forum polityczne G20, do którego należą zarówno UE, jak i Rosja, uczyniło w tym roku globalne zdrowie, zrównoważoną transformację energetyczną i transformację cyfrową: W pierwszym przypadku sposób, w jaki omawia się nową globalną architekturę zdrowia, powinien być budowany po pandemii, aw drugim przypadku skupiono się na kwestiach związanych z nowym kryzysem (przejście na zrównoważoną energię). Ta ostatnia jest związana z Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 7 „Zrównoważona energia dla wszystkich”, dla którego ONZ opublikowała globalną mapę drogową 3 listopada 2021 r.

Wojna na Ukrainie i jej następstwa to „wydarzenie wyzwalające”, które ilustruje problem. Jak osiągnąć globalne bezpieczeństwo energetyczne, będzie prawdopodobnie gorącym tematem jeszcze w tym roku, z Rosją i UE wśród głównych graczy.

W centrum powyższego obrazu znajduje się centralny filar – Transformacja Cyfrowa, która skupia się na łączeniu ludzi i świata cyfrowego. Wszystko powinno prowadzić do cyfrowej waluty dwutlenku węgla i połączonego człowieka. Wydaje się, że w tej dziedzinie nie ma rozłamu między przywódcami Wschodu i Zachodu. W każdym razie WEF obejmuje obie strony.

Wojna na Ukrainie otwiera też możliwość wprowadzenia stanu wojennego z cyfrowymi kartami żywnościowymi i reorganizacji systemu żywnościowego. Sprzedaż zapasów bezpieczeństwa i demontaż zdolności obronnych, które miały miejsce w latach 90., otworzyły nowe dobre interesy dla przemysłu obronnego i dostawców sprzętu ochronnego, żywności przeznaczonej do przechowywania i tak dalej. To również motywuje kraje takie jak Szwecja i Finlandia do szybkiego przystąpienia do NATO w celu ochrony. Kryzysy otwierają nowe możliwości…

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version