Z pewnością wielu z Państwa nie pamięta już naszej Akcji Szpitale, która polegała na masowym wysyłaniu przez naszą Kancelarię wniosków do szpitali na terenie całej Polski o udzielenie informacji publicznej.

W początkowej wersji nasza akcja miała na celu wszczęcie w szpitalach wielu kontroli między innymi przez RPP i NFZ w związku z bezprawnym pozbawieniem pacjentów i ich rodzin prawa do odwiedzin. Czas, w jakim wówczas znajdował się nasz kraj z dnia na dzień, odkrywał nowe karty. Konsekwencją zmieniającej się rzeczywistości było dostawanie nasze akcji do realiów, jakie panowały w danym czasie.

W związku z tym Akcja Szpitale została poszerzona o bezprawne wymagania szczepionki i testu podczas przyjęcia pacjenta do szpitali oraz od osób odwiedzających pacjentów.

W całej akcji wysłaliśmy ponad 1500 wniosków o udzielenie informacji publicznej. Większość szpitali zgodnie z przepisami prawa, jakie wynikają z ustawy o informacji publicznej, udzieliła nam odpowiedzi w terminie. Do niektórych szpitali zmuszeni byliśmy wysłać ponaglenie do udzielenia odpowiedzi na przesłany do nich wniosek co skutkowało przeważnie wywiązaniem się z ciążącego na podmiocie publicznym obowiązku.

Niestety w ilości przesłanych wniosków do palcówek szpitalnych znalazło się kilka które stwierdziły, ze nie są zobowiązane do udzielania odpowiedzi na otrzymany od nas wniosek. Dyrektorzy tych podmiotów medycznych bezpodstawnie stwierdzali, że pytania zawarte w otrzymanym wniosku nie stanowią informacji publicznej.

Nasz upór i determinacja była jednak nieugięta i takim szpitalom wytaczaliśmy postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

ZOBACZ: Łamanie prawa przez szpitale na naszym celowniku. RPP wszczyna kontrole – Raport

Jedno z takich postępowań przeciwko Szpitalowi Powiatowemu we Włoszczowie właśnie dobiegło końca.

W wydanym przez Sąd wyroku WSA w Kielcach w całości podzielił nasze zdanie i zobowiązał szpital do udzielenia odpowiedzi na nasz wniosek oraz zobowiązał Dyrekcję Szpitala we Włoszczowie zwrotu na naszą rzecz poniesionych kosztów.

WSA w Kielcach w całości podważył twierdzenie szpitala, z jakiego wynikało, że szpital nie był zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wniosek, ponieważ pytania w nim zawarte nie stanowiły pytań w zakresie informacji publicznej.

Nasza sprawa pokazuje, że niewielkie działania, regularnie powtarzane, przynoszą spektakularne efekty

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version