Mamy wiele zastrzeżeń do ustawy o obronie ojczyzny, ale kierując się priorytetem bezpieczeństwa ojczyzny i wymogami chwili, decydujemy się przekazać ją Sejmowi bez poprawek, więc w piątek będzie mogła być podpisywana przez prezydenta – przekazał w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 10 senatorów komisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Regulacja liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach i dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność. Zapisano w niej m.in., że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych.

W czwartek 17.03.2022 r. Senat wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. Senatorowie zajęli się ustawą o obronie ojczyzny, której głównym celem obrad było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Senacka komisja obrony, która rozpatrywała ustawę w środę, nie zaproponowała do niej żadnych poprawek z powodu możliwych opóźnień.

Ustawa o obronie ojczyzny. „Mamy setki zastrzeżeń”

Marszałek Tomasz Grodzki przed rozpoczęciem się obrad Senatu poinformował, że mają „dziesiątki, jak nie setki zastrzeżeń do tej ustawy„.

Senator Krzysztof Kwiatkowski dodał, że mimo wielu błędów, jakie ma procedowana ustawa, nie ma żadnych wątpliwości, że w interesie dobra narodowego należy przyjąć ją bez poprawek. „Są rachunki krzywd w Polsce, które jednak obca dłoń przekreśla. Agresja rosyjska na Ukrainę, krwawa dłoń Putina wyciągnięta po ziemie ukraińskie, powoduje, że w trosce o nasze bezpieczeństwo, ustawa o obronie Ojczyzny będzie w Senacie przyjęta też poprawek, bo taki jest wymóg chwili”  – podkreślił senator Kwiatkowski.

Grodzki zastrzegł, że zaakceptowana ustawa będzie „bezwzględnie wymagać poprawienia”. Marszałek wyraził ponadto nadzieję, że „deklaracje rządu, że po uchwaleniu tej ustawy i jej uruchomieniu, będzie ona w sposób ciągły poprawiana, nie będą pustymi słowami”.

– Jeżeli by tak się miało zdarzyć, w co wierzę, że nie nastąpi, Senat znajdzie metodę, aby tę sprawę oczywiście poprawić – przekazał Grodzki.

Przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny bez poprawek oznacza, że Sejm może przekazać ją do prezydenta. Andrzej Duda może podpisać ustawę już w piątek, 18 marca.

Grodzki zwrócił zarazem uwagę, że „nie da się poprawić naszej zdolności obronnej w tych kilka dni i naprawić błędów, które były popełnione w budowaniu naszej odporności zbrojnej„. „Przypomnę tylko słabą zdolność naszej armii do szybkiego przemieszczania się, bo nie mamy wystarczającej ilości helikopterów” – powiedział.

Sejm w piątek uchwalił ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększa wydatki budżetowe na obronność i zwiększa liczebność Wojska Polskiego. Ustawa trafiła do Senatu. Za przyjęciem ustawy głosowało 450 posłów, nikt nie był przeciw, pięciu posłów Konfederacji (Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor, Konrad Berkowicz, Dobromir Sośnierz i Jakub Kulesza) się wstrzymało.

sc:pap/rmf

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version