Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę „O obronie ojczyzny”. Jego głównym celem jest zwiększenie budżetu obronnego, zwiększenie liczebności polskiej armii, przywrócenie systemu rezerwowego oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Podczas uroczystości w pałacu prezydenckim Duda powiedział, że „modernizacja i stałe podnoszenie gotowości bojowej polskiej armii to wielki testament pozostawiony nam przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wraz z obowiązkiem starania się o posiadanie wojsk sojuszniczych tutaj w Polsce. ”.

POLECAMY: Ustawa o obronie ojczyzny zostanie podpisana bez poprawek

Duda przypomniał też słowa zmarłego w 2010 roku Prezydenta RP, że „na wojsku nie można oszczędzać ”.

Zaznaczył, że podpisana ustawa pozwoli na rozwój polskich sił zbrojnych „zgodnie z wymogami czasu”, ale dodał, że ustawa ta nie jest reakcją na atak Rosji na Ukrainę.

„To nie jest akt prawny stworzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. To akt prawny stworzony, ponieważ przewidzieliśmy, że może się to zdarzyć” – powiedział Duda.

Ostrzegł, że w przyszłości Polska może stać się także „przedmiotem ataku żarłocznej, imperialnej Rosji” .

Duda wyraził nadzieję, że ustawa „będzie skutecznie wdrażana przez polskich polityków, niezależnie od ich politycznego wydźwięku”.

Jak zmieni się polska armia?

Przyjęta jednogłośnie ustawa w Polsce usprawnia istniejące ustawodawstwo, zastępując obowiązującą ustawę z 1967 roku.

  • Zwiększenie budżetu obronnego Polski: w 2022 – co najmniej 2,2% PKB, a w 2023 – 3% PKB .
  • Modernizacja sił zbrojnych.
  • Zwiększenie liczebności armii polskiej do ok. 300 tys. żołnierzy (ok. 250 tys. żołnierzy zawodowych i ok. 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej) . Obecnie armia polska liczy około 111 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy obrony.
  • Odbudowa systemu rezerwy i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i bierną.
  • Wypłaty motywacyjne dla personelu wojskowego – po 25 latach służby wojskowej 1500 zł miesięcznie ( ponad 10 tys. hrywien ), po 28 latach i 6 miesiącach – 2500 zł miesięcznie ( ponad 17 tys. hrywien ).
  • Wprowadzenie systemu zachęt materialnych dla kandydatów na żołnierzy.
  • Zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy – w tym wprowadzenie ochotniczej podstawowej służby wojskowej (szkolenie podstawowe – 28 dni, szkolenie specjalistyczne – do 11 miesięcy).

15 marca Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała zwiększenie wydatków na armię ukraińską o 67,6 mld . Było to możliwe dzięki pożyczce udzielonej przez Wielką Brytanię.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version