Rosja straci unikalne technologie wiercenia i obsługi szybów naftowych i gazowych. Halliburton, największa na świecie korporacja zajmująca się usługami naftowymi, ogranicza swoją działalność w Federacji Rosyjskiej z powodu sankcji. Inna firma zajmująca się usługami naftowymi Schlumberger odmówiła inwestycji w Rosji. Trzeci gigant rynku, Baker Hughes, również wstrzymuje nowe inwestycje w działalność w Federacji Rosyjskiej.

Pilny wyjazd z Federacji Rosyjskiej stwierdza się w oficjalnym oświadczeniu Halliburtona. Jednocześnie działalność korporacji i realizacja projektów inwestycyjnych w Rosji kończą się „natychmiast”.

„Halliburton ogłosił, że natychmiast zaprzestanie dalszej działalności w Rosji, ponieważ firma przestrzega sankcji zakazujących transakcji i operacji, w tym dla niektórych rosyjskich klientów będących własnością rządu. Halliburton będzie traktować priorytetowo bezpieczeństwo i niezawodność, gdy kończy swoją pozostałą działalność w Rosji”. podała spółka w oświadczeniu.

Kilka tygodni temu firma zawiesiła już wszystkie dostawy części i produktów do Rosji. Halliburton świadczy unikalne usługi w tej dziedzinie i nie ma rosyjskich konkurentów, zauważyła firma. Halliburton została założona w 1919 roku. Jest obecnie jednym z największych na świecie dostawców produktów i usług dla przemysłu energetycznego. Korporacja zatrudnia około 40 000 pracowników z ponad 70 krajów.

Prezes innej firmy obsługującej pola naftowe, Schlumberger, Olivier Le Peche , powiedział , że „firma natychmiast wstrzymuje nowe inwestycje i wprowadzanie technologii” w Rosji. Schlumberger obiecał monitorować sytuację wokół Ukrainy i Rosji oraz działać w pełnej zgodności z obowiązującym prawem międzynarodowym i sankcjami. „Wzywamy do zakończenia konfliktu oraz przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w regionie” – powiedział Le Peche.

„Kryzys na Ukrainie jest bardzo niepokojący i zdecydowanie popieramy rozwiązanie dyplomatyczne. Potępiamy przemoc, nasze serca kierują się w stronę poszkodowanych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny i dyrektor generalny Baker Hughes Lorenzo Simonelli .

„Wyrażamy nasze najgłębsze kondolencje wszystkim dotkniętym trwającym kryzysem na Ukrainie i mamy szczerą nadzieję, że świat wkrótce wyzdrowieje… Od czasu nałożenia sankcji w dniu 24 lutego 2022 r. zawiesiliśmy dostawy i wszelkie nowe inwestycje lub rozmieszczenie nowe technologie w Rosji.Nie mamy aktywnych spółek joint venture ani partnerstw w Rosji” – powiedział prezes Weatherford, Girish Saligram.

Rosja jest jednym z trzech największych producentów ropy na świecie po Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, a także największym światowym eksporterem gazu ziemnego i drugim po Ameryce producentem. Ale w ciągu zaledwie kilku tygodni wojny na Ukrainie rosyjski prezydent Władimir Putin zniszczył gospodarkę, którą budował przez ponad 20 lat, a także reputację kraju jako niezawodnego dostawcy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version