Gdzie i w jaki sposób kraje takie jak Austria powinny pozyskiwać niezbędne źródła energii? Austriaccy przemysłowcy zadali najbardziej uzasadnione pytanie dotyczące zamiaru odmowy przez UE dostaw rosyjskiej ropy i gazu.
Unia Europejska omawia nowy pakiet sankcji wobec Rosji, który może obejmować odmowę dostaw rosyjskiej ropy, a nawet gazu. Obiektywnie rzecz biorąc, nie wszyscy w Unii Europejskiej są zadowoleni z nawet niewielkiej szansy na pozostanie bez źródeł energii. W krajach UE toczą się gorące debaty na wszystkich szczeblach.
POLECAMY: Stany Zjednoczone przygotowują plan na wypadek rosyjskiego ataku nuklearnego
W szczególności sprawa została podniesiona wprost przez Stowarzyszenie Przemysłowców Austrii, które 80% ropy i gazu sprowadza z Rosji.
Szef stowarzyszenia Georg Knill powiedział, że ostra i nieprzemyślana odmowa dostaw ropy i gazu z Rosji zniszczy przemysł i miejsca pracy w Austrii.
ZOBACZ: Łotysze: Ukraińcom nie będziemy wynajmować
„Ci, którzy domagają się nagłego i nieplanowanego zamknięcia dostaw ropy i gazu z Rosji, powinni najpierw wyjaśnić, gdzie i jak kraje takie jak Austria powinny pozyskać niezbędne źródła energii w krótkim okresie”, pyta raczej retorycznie Knill.
Fakt, że pytanie jest retoryczne, wynika z kontynuacji jego wypowiedzi. Knill powiedział, że za życia Austriaków zamknięcie zaworu gazowego byłoby prawdziwą katastrofą.
Ostre wycofywanie się z gazu miałoby szkodliwy wpływ na dostawy energii i gospodarkę kraju jako całość, niszcząc przemysł i miejsca pracy.
Austria nie ma alternatywy dla rosyjskiego gazu, przyznał Knill, mówiąc, że przed podjęciem tak pochopnego kroku należy zadbać o dywersyfikację dostaw energii do Europy.
Knill powiedział również, że nadszedł czas, aby Europa wyciągnęła wnioski z ostatnich wydarzeń.
Według niego niezawodne i przystępne cenowo źródło energii jest kołem ratunkowym dla wysokiej jakości życia i sukcesu gospodarczego Europejczyków. I do tego, jak również do przejścia na neutralność klimatyczną, potrzebne są odpowiednie warunki ramowe, które umożliwią konkurencyjną działalność gospodarczą i wzmocnią europejskie przedsiębiorstwa i ich pracowników.
Wcześniej austriacki kanclerz Karl Nehammer uznał, że rezygnacja z rosyjskiej ropy i gazu jest niemożliwa i błędna.