Słowacja będzie aktywnie przenosić negocjacje z Katarem w celu odnotowania dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej. Teraz kraj kupuje od Rosji do 85% zużywanego przez siebie błękitnego paliwa.
Mówimy o dostawach gazu skroplonego. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Iwan Korczok podczas forum w Doha, informuje Raport.
„Dzisiaj prowadziłem rozmowy z przedstawicielami Kataru na temat możliwych opcji dostaw skroplonego gazu ziemnego z tego kraju” – powiedział słowacki minister spraw zagranicznych. Przypomniał, że dostawy ropy do kraju pochodzą wyłącznie z Rosji, ponadto 85% zużywanego w kraju gazu pochodzi z Federacji Rosyjskiej.
Ważne jest również, aby wiedzieć:
- Putin powiedział, że nie uważa dolara i euro za wiarygodne waluty, więc nakazał Gazpromowi przeliczyć wszystkie kontrakty w rublach;
- część umów została podpisana do 2030 r., a płatność przewidziana jest w euro i dolarach, tak naprawdę Rosjanie chcą jednostronnie przepisać warunki;
- UE jest w 40% uzależniona od rosyjskiego gazu, choć stara się zmniejszyć udział Federacji Rosyjskiej w jej imporcie;
- Rosja dostarcza 66,7% (178,1 mld USD) całego eksportu paliw i energii do krajów, które nałożyły na nią sankcje;
- Szef ukraińskiego MSZ zaapelował, by nie płacić za rosyjski gaz w rublach.
Dlaczego Putin każe ci kupować ruble?
Wpływ polityczny na UE. Putin próbuje pokazać zależność Zachodu od surowców energetycznych Federacji Rosyjskiej. Zmuszając ich do kupna rubla, faktycznie wykaże taką zależność.
Wyłączenie przyszłych sankcji. Wcześniej były ambasador USA w Rosji Michael McFaul zaproponował, że zapłaci za rosyjski gaz i ropę na specjalne konto. Środki z tego konta nie mogły być wydawane przez Rosjan na nic innego niż import krytyczny (na przykład leki). Jeśli Rosja zmusi ich do kupowania rubli, otrzymają walutę z krajów zachodnich i będą mogli z niej korzystać do woli.