Łotwa podobnie jak inne kraje w tym Polska tymczasowo zniosła ograniczenia w imporcie zwierząt domowych z Ukrainy do kraju, ale Służba Żywności i Weterynarii (PVS) prosi uchodźców o jak najszybsze zaszczepienie ich psów i kotów przeciwko wściekliźnie, donosi ReTV.

„Na granicy podają numer telefonu i możemy iść do każdej kliniki weterynaryjnej, zaszczepić się przeciwko wściekliźnie i zaszczepić psa. Zrobiliśmy to dosłownie następnego dnia, kiedy przyjechaliśmy. Moje psy na ogół mają paszporty szczepień, ale w tym pośpiechu chłopca, dokument znaleziono dziewczynki – nie – mówi Władysława, uchodźczyni z Ukrainy, która obecnie mieszka w Ludzi.

Od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie komisje obrony cywilnej zakwaterowały w samorządach Łotwy 5880 ukraińskich uchodźców, a 8165 obywateli Ukrainy otrzymało zezwolenia na pobyt z prawem do pracy.

ZOBACZ: Polacy zaczynają dostrzegać problem swoich decyzji

Według PVS na Łotwę przybyły dziś wraz z właścicielami 82 koty i 201 psów z Ukrainy. Spośród nich tylko 20% zostało zaszczepionych przeciwko wściekliźnie, a jeszcze mniej zostało zaszczepionych w mikroczipach.

Do kliniki weterynaryjnej w Ludzi trafiło już pięć zwierząt przywiezionych z Ukrainy, które musiały przejść niezbędne procedury.

„Zapisujemy to albo w ich paszporcie, który zabraliśmy ze sobą z Ukrainy, albo wypisujemy naszą kartę szczepień. Trzy zwierzęta miały już ukraińskie paszporty. I miały ostatnie szczepienie przeciwko wściekliźnie w 2018 roku” – przyznaje Ingrida Novikova lekarz weterynarii

Do tej pory, wjeżdżając na Łotwę z Ukrainy, zwierzęta musiały być wszczepiane w mikroczip i szczepione przeciwko wściekliźnie. Obecnie wprowadzono świadczenia, a zwierzęta są wpuszczane na Łotwę, nawet jeśli którykolwiek z tych przepisów nie jest spełniony. Jednak biorąc pod uwagę, że na Ukrainie częstość występowania wścieklizny jest wysoka, importowane zwierzęta powinny udać się do weterynarza.

„Na Ukrainie wścieklizna jest powszechna. Przypadki tej choroby wykryto w całym kraju. Jeśli mówimy o może ostatnich dwóch latach, to jest to ponad 1600 przypadków, które wykryto” – powiedział Edvins Olszewskis, przedstawiciel PVS.

PVS przypomina, że ​​przywileje wjazdowe nie dotyczą zwierząt ulicznych, które są nielegalnie sprowadzane na Łotwę z Ukrainy. Największym problemem jest tłumienie takich przypadków, co znacznie zwiększa ryzyko wprowadzenia wścieklizny na Łotwie.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt oficjalnie uznała Łotwę za kraj wolny od wścieklizny. Ostatni przypadek wścieklizny u zwierząt leśnych wykryto w 2010 r., au zwierząt domowych w 2012 r.

WARTO W TYM MIEJSCU DODAĆ, ŻE POLSKA RÓWNIEŻ ZAWIESIŁA DLA „WOJENNYCH UCHODŹCÓW” WSZELKIE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA, JAKIE OBOWIĄZYWAŁY W TYM ZAKRESIE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version