Zaangażowanie w budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 było błędem, powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Żałuje swojego wcześniejszego poparcia dla kraju terrorystycznego.

„Moje zaangażowanie w Nord Stream 2 było oczywistym błędem. Trzymaliśmy się mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy ” – cytuje Steinmeiera Welt .

Dodał, że Niemcy „zawiodły podejście polegające na integracji Rosji ze wspólną architekturą bezpieczeństwa”.

W ciągu ostatnich kilku dni Steinmeier był krytykowany za to, że nie skomentował własnych błędnych wyroków, zwłaszcza podczas sprawowania funkcji ministra spraw zagranicznych Niemiec. Teraz powiedział, że odpowiedzialność za wojnę ponosi szef Kremla Władimir Putin.

„Nie powinniśmy ściągać tego na siebie. Ale to nie znaczy, że nie musimy ponownie rozważać niektórych rzeczy, w których popełniliśmy błędy. Myliłem się, podobnie jak inni” – powiedział niemiecki prezydent.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnik w niedzielę 3 kwietnia oskarżył Steinmeiera o zbyt bliskie kontakty z Rosją. Dziś powiedział, że słowa niemieckiego prezydenta „były ważne”. – Nie dla nas. Ale dla Niemców i samego prezydenta. Przyznanie się do błędów to pierwszy krok, by uniknąć ich powtórzenia – powiedział Melnik.

Czym jest Nord Stream 2?

To skandaliczny gazociąg z Rosji do Niemiec. Został ukończony we wrześniu 2021 roku. Założycielem operatora projektu Nord Stream 2 AG jest koncern Gazprom.

Długość „Rury Putina” (tak często nazywa się ten gazociąg w mediach) wzdłuż dwóch nitek wynosi 2468 km. Sam Nord Stream 2 był przedłużeniem Nord Stream . Koszt projektu to około 9,5 miliarda euro. Połowę tej kwoty finansują firmy z Europy – Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall Dea, drugą połowę – „Gazprom”. Projekt został już zamrożony.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia do posłów Bundestagu przypomniał, że nasz kraj wielokrotnie ostrzegał Niemcy, że rosyjski Nord Stream 2 jest „bronią i przygotowaniem do wielkiej wojny ” . Jednocześnie władze niemieckie uważały, że projekt Gazpromu ma charakter ekonomiczny.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version