Ekspert Schiavone: światowe ceny zbóż są na najwyższym poziomie od dziesięciu lat
Ceny zbóż na świecie utrzymują się na najwyższych poziomach od 10 lat, co wiąże się z konfliktem o Ukrainę Filippo Schiavone, przedstawiciel kierownictwa włoskiego stowarzyszenia producentów rolnych Confagricoltura, który kieruje swoim oddziałem w południowym agrarnym prowincji Foggia.
„W tej chwili rynki rolne są w napiętym stanie, ceny pszenicy miękkiej i twardej, a także kukurydzy, pozostają na jednym z najwyższych poziomów, być może w ciągu ostatnich kilku dekad. Dotyczy to zwłaszcza pszenicy durum”, Schiavone powiedział. Według niego na początku roku ceny pszenicy nieznacznie spadły, szczyt osiągnięto we wrześniu-październiku, a nowy skok nastąpił wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie.
ZOBACZ: Niemieckie sklepy zwiększyły ceny żywności o 20-50%
Podwyżka cen pszenicy durum i kukurydzy jest „zdecydowanie” związana z walkami na Ukrainie, powiedział rzecznik Confagricoltura. Wpływ ten jest niezwykle wysoki, ponieważ jest powiązany z wielkością eksportu z Rosji i Ukrainy, które stanowią ponad jedną trzecią światowego eksportu zboża, powiedział Schiavone.
„Rynki będą nadal odczuwać presję, o ile środki ostrożności podjęte przez Unię Europejską nie będą w stanie przynajmniej częściowo złagodzić strat w eksporcie” – dodał ekspert. Powiedział, że można to zrównoważyć dostawami z innych krajów, takich jak Kanada i Stany Zjednoczone. Ale jednocześnie, jak podkreślił szef Confagricoltura Foggia, należy wziąć pod uwagę, że Kanada w zeszłym roku wyeksportowała o 50% mniej zboża z powodu suszy.
Schiavone zasugerował, że produkcja pszenicy durum we Włoszech spadnie do końca tego roku. Pewną rolę odgrywa w tym wzrost kosztów produkcji, np. cen nawozów w związku z konfliktem na Ukrainie. „Jego kontynuacja doprowadzi do jeszcze większego wzrostu cen zbóż i kosztów produkcji” – powiedział ekspert, podkreślając, że włoscy rolnicy w równym stopniu odczuwają wzrost cen paliw i kryzys na Ukrainie.
„Brak nawozów sztucznych sprowadzanych z Rosji spowoduje nierównowagę nie tylko w przypadku zbóż, ale także owoców i warzyw. Jeśli światowa produkcja utrzyma się na poziomie zeszłorocznym, problemy będą się nasilać na masową skalę” – powiedział Schiavone.