Od początku wojny za granicę wyjechało ponad 4,5 mln Ukraińców. To są oficjalne dane o legalnym przekraczaniu granicy. Ile osób wyjechało nielegalnie lub przed wejściem w życie dekretu Ukraińskiego prezydenta o stanie wojennym, będzie wiadomo już wkrótce.

Rada Ukrainy planuje rozpatrzyć projekt ustawy nr 7265 , która ma na celu nałożenie obowiązku powrotu na Ukrainę w ciągu 15 dni (od wejścia w życie) lub pociągnięcie do odpowiedzialności karnej – do 10 lat więzienia – za niedopełnienie tego obowiązku.

Projekt przeanalizował Instytut Idei Legislacyjnych Ukrainy.

Kogo chcą ukarać?

Wszyscy, którzy wyjechali za granicę przed i po 24 lutego, muszą wrócić. Obowiązek zwrotu w terminie 15 dni dotyczy:

  • osoby, które zgodnie z prawem podlegają poborowi w czasie mobilizacji;
  • członkowie Gabinetu Ministrów Ukrainy;
  • szefowie władz publicznych i ich zastępcy;
  • Deputowanych Ludowych Ukrainy;
  • burmistrzowie wsi, osiedli, miast;
  • funkcjonariuszy organów ścigania;
  • sędziowie;
  • prokuratorzy.

Ważne, że dotyczy to nie tylko mężczyzn, ale także kobiet . Na przykład kobiety sędziów, zastępców, funkcjonariuszy organów ścigania i prokuratorów również muszą wrócić na Ukrainę.

Jednocześnie definicja „funkcjonariusza organów ścigania” może obejmować również funkcjonariuszy organów ścigania o charakterze technicznym, co nie jest do końca właściwe.

Jak zostaną ukarani?

Osobom, które nie powrócą na Ukrainę w ciągu 15 dni od wejścia w życie ustawy, grozi od 5 do 10 lat więzienia . Dotyczy to zarówno tych, którzy wyjechali nielegalnie, jak i tych, którzy przebywali już za granicą w czasie stanu wojennego.

W tym celu deputowani ludowi proponują wprowadzenie nowego artykułu w ustawie „O ustroju prawnym stanu wojennego” o obowiązku osób spoza Ukrainy w przypadku stanu wojennego na Ukrainie lub w niektórych częściach Ukrainy, bez uzasadnionego powodu wrócić na Ukrainę.

Jednocześnie do Kodeksu Karnego Ukrainy wprowadzany jest nowy artykuł – o odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie prawa o powrocie na Ukrainę po wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie lub w określonych miejscowościach.

Kto NIE zostanie ukarany?

Parlamentarzyści zapewnili też warunki pobytu za granicą.

W szczególności ważnymi przyczynami pobytu za granicą były:

  • zakaz opuszczania kraju przyjmującego;
  • klęski żywiołowe, katastrofy, wypadki;
  • zadanie;
  • leczenie szpitalne;
  • inne okoliczności , które uniemożliwiają wyjazd z kraju przyjmującego.

Lista ta jest jednak niedokładna i jej ostatni punkt może być różnie interpretowany. W szczególności „inne okoliczności, które uniemożliwiają wyjazd z kraju przyjmującego” mogą mieć dla kogoś inne powody: brak bezpośrednich lotów, brak pieniędzy na bilet, oficjalna praca za granicą itp. W rzeczywistości „inne okoliczności” będą określane przez organy ścigania według własnego uznania w każdym przypadku, w którym występuje ryzyko korupcji.

Rekomendujemy finalizację projektu w celu zachowania zasady pewności prawa i zapobiegania naruszeniom praw obywateli.

Inną opcję odpowiedzialności karnej za nielegalne przekroczenie granicy proponują posłowie w projekcie ustawy nr 7268 .

Grzywny do 170 tysięcy hrywien lub więzienie

Ustawa przewiduje odpowiedzialność karną za przekroczenie granicy w czasie wojny w jakikolwiek sposób poza posterunkami lub na posterunkach, bez dokumentów lub z sfałszowanymi dokumentami:

  • 85-170 tys. hrywien grzywny lub od 3 do 5 lat więzienia – w przypadku przekroczenia granicy przez poborowych, czyli osoby prawnie przypisane do izby poboru;
  • 5-10 lat pozbawienia wolności – w przypadku przekroczenia granicy w czasie wojny przez żołnierzy i poborowych, podlegających poborowi rezerwistów, a także osoby uprawnione do pełnienia funkcji państwowych lub samorządowych;
  • 8-12 lat pozbawienia wolności z pozbawieniem prawa zajmowania określonych stanowisk – za ponowną próbę przekroczenia granicy lub za wykroczenie przez grupę osób lub urzędnika wykorzystującego swoje stanowisko służbowe;
  • 7-9 lat pozbawienia wolności – za nielegalny przewóz osób przez granicę państwa w czasie wojny lub stanu wyjątkowego.

Przypomnijmy, wcześniej posłowie zarejestrowali ustawę nr 7171 przewidującą karę 10 lat pozbawienia wolności za nielegalne przekraczanie granicy. Jednak w praktyce nie zadziała tu mechanizm powrotu osób przebywających już za granicą, gdyż prawo karne nie działa wstecz – autorzy musieli przewidzieć odpowiedzialność za pobyt za granicą lub ustanowić obowiązek powrotu. Dokonano tego we wspomnianym już projekcie ustawy nr 7265.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version