Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spodziewa się, że sytuacja zostanie rozwiązana kanałami dyplomatycznymi podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Kijowie.

„Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją, nie jesteśmy zainteresowani pogorszeniem stosunków dwustronnych. Dlatego jestem przekonany, że ta sytuacja zostanie rozwiązana kanałami dyplomatycznymi i nie zaszkodzi stosunkom ukraińsko-niemieckim” – powiedział Kuleba na czwartkowym briefingu, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Podkreślił, że Ukraina opowiada się za relacjami opartymi na wzajemnym szacunku i budowaniu nowej polityki Niemiec wobec Ukrainy w obecnych warunkach. „I takiej nowej polityki niemieckiej oczekujemy od nowego rządu niemieckiego” – dodał minister.

Ukraina ma wielki szacunek dla Niemiec. Nie zawsze we wszystkim zgadzamy się z polityką niemiecką, ale szanujemy Niemcy jako państwo, jako partnera. I jest dla nas całkowicie jasne, że głowa państwa, prezydent Niemiec, jest jednym z symboli tego państwa, i z takim samym szacunkiem odnosimy się do instytucji prezydenta federalnego – podkreślił Kuleba.

Minister wyraził również ubolewanie, że do tak trudnej sytuacji doprowadziło doniesienie jednego z niemieckich mediów, cytujące źródło.

Prezydent Niemiec nie pojechał do Kijowa

12 kwietnia Steinmeier powiedział, że Kijów uważa jego ewentualną wizytę na Ukrainie za niepożądaną. „Byłem na to (wizytę na Ukrainie) przygotowany. Ale oczywiście – i muszę to odnotować – Kijów tego nie chce” – powiedział prezydent Niemiec w Warszawie, cytowany przez niemieckie media.

Według Steinmeiera prezydent Andrzej Duda zaproponował wspólną podróż na Ukrainę, aby „dać mocny sygnał europejskiej solidarności z Ukrainą”. Gazeta Bild poinformowała, że wizyta została zaplanowana na środę, 13 kwietnia.

POLECAMY: Niemieccy obywatele wezwali władze do pozbawienia Ukrainy pomocy ze względu na słowa o Steinmeier

Steinmeier był krytykowany w Niemczech za swoje bliskie związki z Moskwą. Jak podał później Der Tagesspiegel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował odmowę przyjęcia prezydenta Steinmeiera przez Ukrainę, nazywając ją „budzącą zdziwienie”.

13 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego urząd nie otrzymał od swoich niemieckich odpowiedników wniosku w sprawie wizyty Steinmeiera.

„Jeśli chodzi o Niemcy: ja, jako prezydent, i nasza Kancelaria nie otrzymaliśmy oficjalnej prośby od prezydenta Niemiec i Kancelarii Prezydenta Niemiec w sprawie wizyty na Ukrainie” – powiedział Zełenski na spotkaniu z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie w ubiegłą środę.
Dodał, że Ukraina jest gotowa „być państwem tranzytowym dla Niemiec, jeśli będzie to kwestia ekonomii, a nie polityki”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version