Mamy zapasy „szczepionek” przeciw COVID-19, dla wszystkich chętnych wystarczy. Zapomniał jednak dodać, że zainteresowanie tymi super prepartami jednak nie ma. Nie możemy obecnie przyjmować kolejnych dostaw, o czym poinformowaliśmy koncern Pfizer i Komisję Europejską – wskazał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapomniał jednak dodać, że zainteresowanie tymi preparatami już w Polsce nie istnieje.

Rzecznik pandemicznego resortu mówił na antenie Polsat News, że w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są miliony dawek szczepionek.

„Spokojnie, każdy, kto zechce się zaszczepić, może być pewny, że będzie to możliwe, szczepionek nam wystarczy. Bieżąca aprowizacja cały się odbywa” – powiedział Andrusiewicz.

Podał, że Polska poinformowała koncern Pfizer i Komisję Europejską o braku możliwości dalszej realizacji kontraktu.

„Minister Adam Niedzielski rozmawiał ponad tydzień temu z przedstawicielami koncernu i Komisją Europejską. Przedstawił, jaka jest sytuacja w Polsce m.in. w kontekście wojny na Ukrainie i milionów uchodźców, którzy napływają do naszego kraju” – wskazał rzecznik MZ.

Relacjonował, że Niedzielski poinformował strony, że Polska musi być przygotowana na wydatkowanie znacznych środków na leczenie obywateli i poprosił o elastyczność w realizacji kontraktów.

„Niestety, z drugiej strony napotkaliśmy na mur, na ścianę. Minister pytał, czy tak wygląda realizacja społecznej odpowiedzialności biznesu, koncern Pfizer nie odezwał się. Nie pozostało nam nic innego, jak poinformować, że w sytuacji, w której się znaleźliśmy nie możemy dalej realizować kontraktu, nie możemy przyjmować szczepionek i prosimy o nieprodukowanie ich na rzecz Polski” – mówił.

Rzecznik MZ stwierdził, że Polska wciąż liczy na elastyczność koncernu Pfizer. „Miliony zrealizowanych zakupów się odbyły i odbywają w całej Europie. My nie mówiliśmy od początku, że chcemy zerwać kontrakt, tylko uelastycznić, przesunąć dostawy na kolejne lata, przesunąć płatności na kolejne lata” – zaznaczył.

„Nie chodziło o to, by całkowicie zrezygnować ze szczepionek. Prosiliśmy o przesunięcie terminów, a jeśli się nie da, by Komisja Europejska zakupiła te szczepionki w naszym imieniu. Koncern Pfizer powiedział: +nie+” – poinformował.

„Liczymy, że rozmowy się odbędą. Widzimy, że KE zaczyna powoli widzieć, jaka jest sytuacja w Polsce, także po kątem liczby uchodźców. My tak czy inaczej wydatkujemy w imieniu całej UE środki na leczenie obywateli Ukrainy. Zależy nam na solidarności europejskiej. Czy sprawa się zakończy w sądzie? Liczymy, że koncern Pfizer zachowa się odpowiedzialnie” – stwierdził rzecznik MZ.

Zwrócił uwagę, że kontrakt był podpisywany, kiedy nie widzieliśmy, jaka będzie przyszłość, ile szczepionek i kiedy dotrą. „Pamiętamy problemy w aprowizacji i przesuwanie terminów dostaw szczepionek, każdy kupował z naddatkiem, nie wiedząc, co się wydarzy” – wskazał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał we wtorek, że pod koniec ubiegłego tygodnia Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej, stanu wyższej konieczności i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, pytany o wypowiedź polskiego ministra zdrowia, że Polska odmawia przyjęcia kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i zapłacenia za nie, powiedział, że KE została poinformowana przez polskie władze o tej decyzji.

„Kraje członkowskie są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu, ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska” – powiedział i dodał, KE będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, „by znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się kraj”.

Pandemiczny resort nie poddaje się w walce z wykorzystaniem zamagazynowanych zasobów „szczepionek”. Tym razem Niedzielski po nieudanym planie wyszczepienia nimi „gości” z Ukrainy postanowił zachęcić Polaków przyznaniem „paszportu covidowego” bez terminu ważności. Postawił jednak warunek potrójnego zaszczepienia.

Więcej o tym piszemy w artykule: Niedzielski: paszporty covidowe będą ważne bezterminowo. Postawił jeden warunek

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version