Szalejące ceny żywności dają się we znaki każdemu Polakowi. Kilka dni temu na naszym BLOGU pisaliśmy, że Minister Rolnictwa jest świadomy wysokich cen żywności, które jak wynikało z wypowiedzi nadal będą rosły.

W sprawie wysokich cen pieczywa głos zabrało Stowarzyszenie Producentów Pieczywa, która ostrzegła Polaków, że wysoka cena pieczywa, która z pewnością będzie nadal rosła to nie wszystko, co może czekać nas w najbliższym czasie. Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Pieczywa przekonują, że pieczywa może nawet czasowo zabraknąć.

Piekarze tłumaczą, że muszą podnosić ceny, bo wszystkie surowce potrzebne do upieczenia pieczywa drożeją. W ciągu miesiąca ceny mąki podskoczyły o 30 proc. W ciągu pół roku słonecznik poszedł w górę o 100 proc, o tyle samo podrożała margaryna. Bardzo drogi jest olej, litr kosztuje w hurtowni 11 zł, a więc drożej niż w supermarketach. Pojawiają się również problemy z dostępnością niektórych surowców.

POLECAMY: Morawiecki: Jesteśmy gotowi w razie konieczności przyjąć 10 tys. rannych ukraińskich żołnierzy

Przedstawiciele Stowarzyszenie Producentów Pieczywa ostrzegają przed kolejnymi podwyżkami cen pieczywa, a nawet kłopotami z dostępnością. – Producenci nie mają wyboru, muszą podnosić ceny chleba, którego i tak w najczarniejszym scenariuszu, ze względu na spodziewany deficyt surowców oraz zapowiedziane ograniczenia ciągłości w dostawach gazu czy energii elektrycznej, może zabraknąć – powiedział Waldemar Topolski, prezes SPP, cytowany przez dziennik „Fakt”.

Piekarze domagają się od rządu ograniczenia wywozu zboża z Polski. Liczą również na uruchomienie rezerw strategicznych i dopłat do zboża dla rolników przy sprzedaży ziarna w naszym kraju. Ich zdaniem to powinno wstrzymać dalsze skoki cen pieczywa i uniknąć masowych bankructw piekarni.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version