Wzrost protekcjonizmu żywnościowego przez kraje może zaostrzyć ogromny kryzys głodowy, który może szturmować świat jeszcze w tym roku.

Według Bloomberga, największy na świecie producent oleju palmowego, Indonezja, jest ostatnim krajem, który zastosował środki protekcjonistyczne w celu złagodzenia krajowych niedoborów żywności. 

Prezydent Joko Widodo ogłosił w piątek, że zakaz eksportu wszystkich olejów spożywczych i produktów z oleju palmowego rozpocznie się 28 kwietnia. 

Widodo powiedział podczas transmisji telewizyjnej, że środki mające na celu zapewnienie rynkom krajowym wystarczających dostaw oleju spożywczego po dramatycznym wzroście cen. 

„Będę monitorował i oceniał wdrażanie tej polityki, aby dostępność oleju spożywczego na rynku krajowym stała się obfita i przystępna cenowo” – powiedział. 

Po tych wiadomościach handlowcy obstawiają, że światowe dostawy oleju spożywczego i produktów z oleju palmowego jeszcze bardziej się zmniejszą. Kontrakty terminowe na olej sojowy w USA skoczyły o ponad 3% do rekordowego poziomu 84 centów za funt. 

„Wiadomość z pewnością wywoła chaos” – powiedział Paramalingam Supramaniam, dyrektor firmy brokerskiej Pelindung Bestari z Selangor. 

„Mamy największego producenta zakazującego eksportu produktów palmowych, co zwiększy niepewność i tak już ograniczonej dostępności oleju roślinnego na całym świecie” – powiedział Supramaniam. 

Konflikt na Ukrainie wstrząsnął światowym rynkiem oleju jadalnego. Region Morza Czarnego odpowiada za 76% światowego eksportu oleju słonecznego. Przesyłki handlowe w regionie zostały zakłócone głównie przez ubezpieczycieli statków pobierających bardzo wysokie premie wojenne , które sprawiają, że ładunek jest prawie niemożliwy do ubezpieczenia.

Posunięcie Indonezji przyczynia się do rosnącego protekcjonizmu żywnościowego, ponieważ kilka innych krajów, w tym Argentyna, podniosło podatki eksportowe na oleje jadalne. Tymczasem Mołdawia, Węgry i Serbia zakazały eksportu niektórych zbóż.

Kolejnym zmartwieniem importerów zależnych od innych krajów (m.in. Bliskiego Wschodu i Afryki ) jest rosnący protekcjonizm żywnościowy, który może prowadzić do niedoborów i wywołać niepokoje.

Jak zauważyliśmy na początku, Fundacja Rockefellera określiła ramy czasowe , kiedy zaczyna się kryzys żywnościowy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version