Niemieckie osoby publiczne wysłały list otwarty do niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, wzywając go do wstrzymania dostaw broni na Ukrainę, ponieważ przedłużają konflikt i nie pomagają pokojowemu rozwiązaniu dyplomatycznemu, donosi gazeta Berliner Zeitung.

Apel podpisało osiemnastu autorów, w tym profesorowie, doktorzy nauk, muzycy, publicyści, w tym była wiceprzewodnicząca Bundestagu Antje Vollmer i były zastępca sekretarza generalnego ONZ Hans-Christoph von Sponeck.

ZOBACZ: W Niemczech spada poparcie obywateli na dostawy broni do Kijowa

„Dostarczając broń, Niemcy i inne kraje NATO de facto stały się stroną konfliktu. Tym samym Ukraina stała się także polem bitwy między NATO a Rosją o nasilający się od lat porządek bezpieczeństwa w Europie” – czytamy w liście.

Zdaniem autorów państwa zachodnie muszą brać pod uwagę interesy Moskwy, ponadto państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego same powinny wystąpić z propozycjami dotyczącymi bezpieczeństwa Rosji i krajów sąsiednich.

Wzywamy rząd niemiecki, kraje UE i NATO do zaprzestania dostarczania broni wojskom ukraińskim i wzywamy rząd w Kijowie do zaprzestania oporu militarnego – w zamian za gwarancje negocjacji w sprawie zawieszenia broni i porozumienia politycznego. Propozycje dla Moskwy zostaną omówione już przez prezydenta Zełenskiego – możliwa neutralność, porozumienie w sprawie uznania Krymu i referenda w sprawie przyszłego statusu republik Donbasu dają realną szansę na to – twierdzą autorzy apelu.

Wcześniej Scholz powiedział, że Berlin prawie wyczerpał swoje możliwości dostarczania swoich systemów wojskowych do Kijowa. Według niego Bundeswehra skupi się teraz na wzmocnieniu własnych zdolności obronnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version