Kryzys ukraiński zagraża dostawom zboża na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, prowadząc do głodu i masowego exodusu ludzi do Europy, według materiału CNBC.
Na Rosję i Ukrainę przypada około jednej trzeciej światowego eksportu pszenicy, 20% kukurydzy i do 80% oleju słonecznikowego. Te dwa kraje są głównymi dostawcami żywności do tych regionów.
ZOBACZ: Czy światu grozi głód z powodu konfliktu w Ukrainie?
Od początku kryzysu ukraińskiego gwałtownie wzrosły ceny zbóż i innych produktów rolnych. W wielu krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej inflacja wzrosła, na przykład ceny żywności wzrosły o 34 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według CNBC Egipt i Tunezja kupują 80 proc. swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji, Liban – 60 proc.
ZOBACZ: Wielka Brytania ostrzega przed globalnym głodem z powodu sankcji wobec Rosji
Według ekonomisty Amera Alhusseina sytuacja na Ukrainie może mieć ogromny wpływ na Egipt, gdzie stabilność w kraju w dużej mierze zapewniają dotacje do chleba. Liban boryka się również z poważnymi problemami – kraj zmierza w kierunku nieuchronnego głodu, który może prowadzić do zamieszek.
„Jeśli zignorujemy Afrykę Północną, Afryka Północna przybędzie do Europy. Jeśli zignorujemy Bliski Wschód, Bliski Wschód przybędzie do Europy” – dodał.
Jeden komentarz
Fczonsajonce….
Teraz jest jasne skąd ta nędza na ukrainie (urkainie) i w rosji, po prostu mają na utrzymaniu pół świata.
Od dawna to podejrzewałem, tak gdzieś od października.. 1917.