Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że Europa powinna uważać na sankcje wobec Rosji, aby nie zaszkodziły one krajom UE bardziej niż Rosji, ponieważ gospodarka europejska nie może całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu ziemnego. Oświadczenie Mitsotakisa zostało opublikowane przez Real News.

Według niego najważniejszą troską rządu od samego początku jego kadencji jest zapewnienie wystarczalności energetycznej i autonomii kraju, z naciskiem na „zieloną” energetykę wykorzystującą źródła odnawialne.

Sankcje gospodarcze, które my jako Unia nałożyliśmy na Rosję, są znaczące i już przyniosły rezultaty. Musimy jednak bardzo uważać, aby podejmowane przez nas środki nie wyrządziły nam, państwom UE większej szkody niż Rosji, ponieważ gospodarka europejska nie może całkowicie i natychmiastowo zastąpić rosyjskiego gazu ziemnego gazem od innych dostawców – czytamy w oświadczeniu.

„W Europie jest jasne, że musimy jak najszybciej pozbyć się rosyjskiego gazu. Ale jest też jasne, że nie stanie się to z dnia na dzień. Dlatego jako kraj przygotowaliśmy krótkoterminowy plan zapewnienia wystarczalności energetycznej, a także długofalowy plan samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii” – powiedział Mitsotakis.

Jego zdaniem w pełni zgadza się, że dużym problemem dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw są obecnie koszty energii, dlatego osobiście walczył o paneuropejską odpowiedź na kryzys energetyczny.

Poprosiliśmy przewodniczącego Komisji Europejskiej, aby rozmawiał ze wszystkimi ważnymi „graczami” rynku i proponował rozwiązania, interwencje, w tym ustanowienie pułapu na hurtowym rynku gazu ziemnego – powiedział premier Grecji.

Zobowiązał się do dalszego wspierania konsumentów energii poprzez system dotacji i ogłoszenia w maju nowego pakietu wsparcia, aby pokryć jak najwięcej wzrostu rachunków za energię elektryczną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version