Polska jest gotowa pomóc innym krajom Unii Europejskiej w rezygnacji z rosyjskiej energii – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po przybyciu do Brukseli na spotkanie ministrów energetyki UE.

„Jesteśmy gotowi wykazać się solidarnością i wspierać inne kraje, dostarczać im nierosyjskie węglowodory, my z naszą infrastrukturą jesteśmy gotowi być solidarni i dostarczać je w razie potrzeby. Jesteśmy gotowi podzielić się naszym doświadczeniem w budowie infrastruktury, jak szybko stać się w pełni niezależnym od Rosji” – powiedziała Moskwa.

Jednocześnie wezwała przedstawicieli UE do natychmiastowej odmowy importu rosyjskiej ropy. „Wierzę, że podczas dzisiejszego spotkania wykażemy się solidarnością. Musimy natychmiast odrzucić rosyjską ropę i gaz. Poprzemy wszystkie sankcje nałożone na rosyjskie węglowodory. Mamy już węgiel, potem przychodzi ropa, a kolejnym krokiem jest gaz” – powiedział polski minister.

Jednocześnie przypomniała, że Polska wraz z Bułgarią od kilku dni nie odbiera gazu z Rosji. „W ostatnich dniach Polska została całkowicie odcięta od rosyjskiego gazu. Ale jesteśmy całkowicie bezpieczni” – powiedziała Moskwa. Wyjaśniła, że podziemne magazyny gazu w Polsce są obecnie zapełnione w prawie 80 procentach. „Przygotowaliśmy się na tę sytuację i postanowiliśmy zabezpieczyć dostawy z całego świata. Do jesieni i zimy będziemy mieli 100% zapasów” – powiedziała Moskwa.

Uważa też, że Polska może się obejść bez rosyjskiego gazu. „Jesteśmy po bezpiecznej stronie. Jesteśmy gotowi całkowicie uniezależnić się od rosyjskiej ropy. Wierzę, że wszystkie kraje mogą zrobić to samo” – powiedział minister.

Zaapelowała również do sąsiadów UE, aby nie zgadzali się na płacenie za rosyjski gaz w rublach. „Apelujemy, aby nie popierać inicjatywy płacenia w rublach. Nie powinniśmy wspierać Gazprombanku. Nie powinniśmy wspierać rosyjskiej gospodarki” – powiedział polski minister, dodając, że Polska jest dumna z tego, że znalazła się na liście krajów nieprzyjaznych Rosji.

„Gazprom zawiesił 27 kwietnia eksport gazu do bułgarskiego Bulgargazu i polskiego PGNiG z powodu nieuregulowania w rublach płatności za dostawy w ramach nowego systemu. Zawieszenie to spowodowało pozbawienie wielu gmin bieżących dostaw gazu.

POLECAMY: Polskie gminy całkowicie odcięte od gazu. Decyzja rządu uderzyła w Polaków

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version