W najbliższych dniach możemy spodziewać się już ósmej podwyżki stóp procentowych. Jak zakładają ekonomiści to jeszcze nie jest koniec. W czwartek na posiedzeniu RPP przewidziana jest kolejna, ósma już podwyżka stóp procentowych.

Ekonomiści nie mają już wątpliwości, że dojdzie do kolejnej, ósmej z rzędu podwyżki. „Inflacja wymknęła się spod kontroli i jej opanowanie będzie wymagało kontynuacji agresywnych podwyżek stóp procentowych” – przekazali analitycy Banku Millennium.

Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych, a nie jak wcześniej przewidywali eksperci – o 50 pkt.  Główna, referencyjna stopa procentowa poszła w górę do poziomu 4,50 procent. Jest to najwyższy poziom od przeszło 20 lat. Okazuje się, że to nie koniec, a ekonomiści nie mają wątpliwości, że RPP po raz ósmy z rzędu podniesie stopy procentowe już 5 kwietnia, w czwartek. O ile tym razem możemy spodziewać się podwyżek?

Ekonomiście podkreślają, że w czwartek nastąpi drugi raz z rzędu podwyższy stopy procentowe o 100 punktów bazowych, „w reakcji na kolejny, większy niż prognozowano wzrost bieżącej inflacji”. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3 proc. rok do roku i 2,0 proc. miesiąc do miesiąca. Jest to jeden z najgorszych wyników od ponad 20 lat.

„W naszej ocenie obecna funkcja reakcji NBP oznacza, że stopy będą podnoszone, dopóki bieżąca inflacja będzie rosnąć (czyli zapewne do lipca). Prawdopodobnie, podobnie jak w kwietniu, wobec dość lakonicznego komunikatu po posiedzeniu, dopiero konferencja Prezesa NBP rzuci więcej światła na motywacje Rady i pozwoli na ewentualną weryfikację oczekiwań dotyczących dalszej ścieżki stóp” – pokreślili ekonomiści z PKO BP.

Obniżki stóp rozpoczną się dopiero pod koniec 2023 r.

W ocenie ekonomistów, obniżki stóp rozpoczną się dopiero pod koniec 2023 r.

„Widzimy ograniczoną przestrzeń do złagodzenia polityki i uważamy, że obniżki stóp będą możliwe dopiero pod koniec 2023 roku” – zaznaczono.

Rewidujemy też naszą ścieżkę stóp procentowych w Polsce. Teraz oczekujemy, że NBP zapewni dodatkowe 150 pb zacieśnienia po majowej decyzji, ze szczytem stóp na poziomie 7 proc. w III kw. 2022 r. w porównaniu z naszym poprzednim scenariuszem i oczekiwanym szczytem na poziomie 5,50 proc. w II kw. 2022 r. – dodano

Konferencja prasowa prezesa NBP została zaplanowana i ma się odbyć w piątek, o godzinie 15.

sc:rmf

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

4 komentarze

  1. Sylmajaba on

    Najpierw kilkakrotnie stopy podniesiono – z konta znikają mi pieniądze.
    A teraz niby pomocna dłoń rządzących?
    Ale to co już mi zabrano to……….. nie ma sprawy?
    Czy to nie działanie zalatujące złodziejstwem w biały dzień?

  2. Poszukajcie o NWO Klausa Szwaba, nie będziesz miał nic a będziesz szczęśliwy. Teorie spiskowe które stają się faktem.

Napisz Komentarz

Exit mobile version