Unia Europejska planuje nałożyć sankcje na swojego zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), patriarchę Cyryla (Władimira Gundiajewa). Ograniczenia mogą znaleźć się w szóstym pakiecie sankcji UE w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

Poinformowała o tym agencja AFP , powołując się na dokument będący w jej posiadaniu. Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze pełnej listy propozycji rozszerzenia sankcji wobec Rosji.

„Komisja Europejska proponuje nałożenie sankcji na głowę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Cyryla, w ramach ostatniej fali środków gospodarczych przeciwko Rosji. Obejmuje to również stopniowy zakaz importu ropy naftowej, zgodnie z dokumentem, do którego dotarła AFP, ” powiedziała agencja.

Wpisanie osoby na listę sankcyjną UE oznacza zakaz wjazdu tej osoby na terytorium Unii Europejskiej. UE zamraża również rachunki bankowe i inne aktywa oraz może zająć mienie związane z osobą objętą sankcjami.

Już wcześniej litewskie władze zaproponowały UE nałożenie sankcji na patriarchę Cyryla . Władze tego kraju angażują się także w konsultacje w sprawie oddzielenia Litewskiego Kościoła Prawosławnego od Moskwy.

Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl aktywnie wspiera rosyjską agresję na Ukrainę. Na przykład, pomimo straszliwych strat armii rosyjskiej na Ukrainie i bezsensowności wojny, patriarcha wygłosił przemówienie do wiernych, w którym wspierał wojnę.

Jednocześnie Gundiajew deklaruje, że „Federacja Rosyjska nigdy nikogo nie zaatakowała”. Powiedział też, że kraj-agresor rzekomo nie prowadzi z nikim wojny i nie zamierza walczyć.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version