Shell jest bliski sprzedaży swojego biznesu paliwowego w Rosji, a wśród potencjalnych nabywców jest Lukoil – donosi Forbes, powołując się na źródła.

Pracownicy rosyjskiego biura Shell zostali poinformowani, że firma znalazła nabywcę na swoją działalność w zakresie tankowania paliwa – podały źródła w firmie. Umowa nie została jeszcze podpisana, a negocjacje wciąż trwają.

Według źródła Shell sprzedaje wszystkie stacje benzynowe wraz z personelem pod warunkiem, że pracownicy będą otrzymywać swoje dotychczasowe wynagrodzenia do końca roku. Jeden z uczestników rynku paliw usłyszał także, że Shell zapowiedział sprzedaż sieci stacji paliw pracownikom rosyjskim.

POLECAMY: Shell oszacował straty po opuszczeniu Rosji

„Kilku graczy, w tym Lukoil, przyglądało się działalności Shella” – napisała gazeta, powołując się na jednego z rozmówców. Pracownik rosyjskiego biura Shell powiedział również, że za najbardziej prawdopodobnego nabywcę uważa się Lukoil.

Rzecznik prasowy Shell potwierdził, że firma prowadzi negocjacje z „niezależnymi interesariuszami”. Zapewnił, że proces ten jest w pełni zgodny z sankcjami, prawami i przepisami krajów, w których Shell prowadzi działalność.

Shell ma ponad 370 stacji benzynowych w 28 miastach w Rosji. Niektóre z nich są własnością samej firmy, a niektóre działają pod marką Shell na zasadzie franczyzy.

Jedno ze źródeł gazety podało, że oprócz stacji benzynowych Shell chce również przekazać swój zakład produkujący smary wraz z długami. Shell Neft LLC jest zadłużona na 9 mld rubli, jak wynika ze sprawozdania finansowego firmy za rok 2021.

W związku z rosyjską operacją militarną na Ukrainie Shell ogłosił pod koniec lutego, że wycofa się ze spółek joint venture z Gazpromem i Gazprom Nieft, w tym Sachalin-2, Jenisej i Salym Petroleum, a także wycofa się z projektu Nord Stream 2. Później, 8 marca, firma ogłosiła zamiar wycofania się ze wszystkich rosyjskich projektów węglowodorowych i zaprzestania zakupów spotowych rosyjskiej ropy. Ponadto firma zapowiedziała zamknięcie swoich rosyjskich stacji benzynowych i wstrzymanie produkcji paliwa lotniczego.

Shell jest globalną grupą energetyczną i petrochemiczną, która działa w ponad 70 krajach. W ubiegłym roku zysk netto Shell wyniósł 20,1 mld USD. W pierwszym kwartale tego roku firma zwiększyła zysk netto o 26% do 7 mld USD.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version