Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie nadal podnosić stopy procentowe – do momentu, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży, przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Adam Glapiński.

– RPP od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – podkreślił Glapiński podczas konferencji prasowej.

– Natomiast w przyszłości, nie tak odległej, nadejdzie czas obniżania stóp procentowych. Ale na razie priorytetem jest cały czas obniżanie inflacji – zaznaczył.

– Chcemy inflację ograniczyć i podnosimy stopy procentowe. To jedyne nasze narzędzie – wskazał prezes NBP.

Zaznaczył też bardzo dobrą kondycję polskiej gospodarki. Mówił o rekordowo niskim bezrobociu, dużym wzroście wynagrodzeń i silnym wzroście PKB. Prezes szacuje, że w pierwszym kwartale gospodarka rozwijała się nawet w tempie 8 proc.

– Polska przeszła łagodnie przez sporą część kryzysu pandemicznego i teraz jesteśmy liderem wzrostu. To jest ogromne osiągnięcie. Czasami przytaczane są opinie nisko oceniające prezesa NBP, sam bank. Za zarządzanie otrzymaliśmy wiele nagród – przekazał się szef banku.

– Analitycy bankowi zwykle wzywają do podnoszenia stóp, bo zyski banków od tego zależą. Teraz banki mają dwa razy większe zyski – zauważył Glapiński. Podkreślił, że dopiero w październiku ubiegłego roku sytuacja decyzyjna się rzeczywiście zmieniła i wtedy właśnie doszło do pierwszej podwyżki oprocentowania w NBP. Zauważył, że dopiero wtedy wiadomo było, że gospodarka jest mocna i można podnosić stopy.

– Jeśli ktoś twierdzi, że można to było zrobić wcześniej, ma złą wolę. Wcześniejsze działanie byłoby niekompetentne. Mogliśmy doprowadzić gospodarkę do tragicznego stanu – przyznał.

Ósma podwyższa stóp procentowych NBP w maju – o ile?

W dniu 5 maja 2022 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowała ona o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 75 pb do 5,25 proc.
 

Wysokość stóp procentowych NBP po podwyżce 5 maja:

  • stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 6 maja 2022 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version