Polskie firmy zamierzają zwiększyć import nawozów sztucznych z Uzbekistanu w związku z rosnącym popytem na te produkty w UE – poinformowała w piątek agencja informacyjna Dunya, działająca przy uzbeckim MSZ.

Jak podaje agencja, w ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie odbyło się spotkanie z szefami polskich firm zajmujących się produkcją lub importem nawozów mineralnych.

„Od początku 2022 roku do ambasady zwróciło się sześć polskich firm z prośbą o pomoc w ustaleniu dostaw nawozów mineralnych z Uzbekistanu” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Doone.

POLECAMY: Już tej jesieni zapłacimy 10 zł za chleb? Minister rolnictwa zapowiada

Ambasador Bakhrom Babayev szczegółowo poinformował uczestników spotkania o sytuacji w produkcji nawozów mineralnych w Uzbekistanie, rosnącym zapotrzebowaniu na te produkty na rynku krajowym i zagranicznym, w tym w krajach europejskich, podała agencja.

„Uczestnicy wyrazili zainteresowanie zakupem mocznika towarowego z Uzbekistanu, a także płynnego amoniaku technicznego (amoniaku bezwodnego) w ramach rocznego kontraktu z możliwością przedłużenia go na okres do pięciu lat” – dodaje Duna. Kierownictwo polskich firm zapowiedziało, że w przyszłości zamierza importować te produkty w dużych ilościach.
W marcu polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił program „derusyfikacji gospodarki”, który w szczególności będzie polegał na odrzuceniu rosyjskich surowców energetycznych. Jednocześnie polski premier przyznał, że realizacja programu może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty i wzrost cen żywności, nawozów rolniczych i paliw, które widać obecnie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version