Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni twierdzi, że UE może uniezależnić się od dostaw rosyjskiej ropy w ciągu dziewięciu miesięcy i przyznaje, że decyzja ta będzie miała wpływ na gospodarki europejskie.

Mało prawdopodobne jest, aby Unia Europejska była w stanie w pełni zastąpić rosyjską ropę i gaz w ciągu najbliższych 5-10 lat, co do tego zdania są zgodni kluczowi przedstawiciele branży – powiedział wcześniej wicepremier Rosji Aleksander Nowak. Zauważył, że nawet sama dyskusja na temat odrzucenia przez Europę rosyjskiej ropy jest negatywna dla rynku i natychmiast na nią reaguje. Zdaniem wicepremiera, bez rosyjskiej ropy i gazu świat by się załamał, a ceny byłyby nieprzewidywalne.

POLECAMY: Rosja za 10 dni pozbawi ropy państwa nieprzyjazne informuje agencja Reuters

„Myślę, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy znajdziemy wspólny sposób, aby stopniowo osiągnąć ten cel (embargo na ropę z Rosji). Nie możemy ukrywać, że ta decyzja będzie miała wpływ na nasze gospodarki, ale wpływ na gospodarkę rosyjską będzie znacznie silniejszy” – powiedział Gentiloni gazecie il Messaggero.

„Nasza propozycja polega na wprowadzeniu embarga na różne produkty naftowe w ciągu dziewięciu miesięcy” – powiedział zapytany o ramy czasowe.

Według Gentiloniego, sankcje Komisji Europejskiej „ustalają równowagę”, która uwzględnia koszty ekonomiczne Unii Europejskiej i Rosji.

„Bank centralny Rosji szacuje, że w tym roku recesja wyniesie 9%. Nasze gospodarki z pewnością również spowolnią” – powiedział komisarz europejski.

Pod koniec kwietnia Bank Centralny opublikował zaktualizowaną prognozę, zgodnie z którą spadek rosyjskiego PKB w 2022 roku wyniesie 8-10%, w przyszłym roku spadek będzie kontynuowany – może wynieść od 3% do zera. Regulator prognozuje, że w 2024 roku gospodarka Rosji wzrośnie o 2,5-3,5%.

W środę szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że w ramach przygotowywanego szóstego pakietu sankcji wobec Rosji Komisja zaproponuje stopniowy zakaz importu rosyjskiej ropy do UE. Powiedziała, że odmowa będzie stopniowa, do końca 2022 roku. Rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że propozycja embarga na ropę naftową wobec Rosji uwzględnia fakt, że niektóre kraje UE są z wielu powodów bardziej zależne od rosyjskich surowców energetycznych.

Jak donoszą media, w środę unijnym postprezdentom nie udało się porozumieć w sprawie embarga, a szósty pakiet ma być gotowy nie później niż 9 maja. Republika Czeska, Słowacja i Węgry oficjalnie sprzeciwiły się wprowadzeniu pełnego embarga. Dwa pierwsze kraje chcą trzyletniego okresu przejściowego, natomiast Węgry chcą zwolnienia z opłat za rurociągi dla dostaw ropy z Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version