Finlandia w niedzielę podjęła formalną decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO.

Decyzja zapadła na wspólnym posiedzeniu prezydenta i rządowej komisji ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Będzie on omawiany w Parlamencie w poniedziałek, a głosowanie ma się odbyć we wtorek. Wniosek ma trafić do NATO, według doniesień medialnych, w środę.

„Dzisiaj prezydent i rządowa Komisja Polityki Zagranicznej i Obrony podjęli decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO. To historyczny dzień. Otwiera się nowa era” – powiedział prezydent Sauli Niinisto na konferencji prasowej.

Według niego wydarzenia na Ukrainie skłoniły Finlandię do tej decyzji. Podkreślił, że „deklaracja członkostwa Finlandii nie jest skierowana przeciwko nikomu”.

„Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy bezpieczeństwo Finlandii osiąga maksimum, nie zależy od nikogo, ogólne bezpieczeństwo wzrasta” – powiedział prezydent. Zaznaczył, że członkostwo w NATO jest popierane w społeczeństwie kraju.

O reakcji Rosji

Komentując reakcję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na wniosek Finlandii, Niinistö powiedział, że rozmawiał z nim dzień wcześniej i że „reakcja Putina na wniosek Finlandii była mniej ostra niż jakikolwiek rosyjski komentarz od 2016 roku”.

Jego zdaniem przyczyną łagodniejszej reakcji było np. to, że „wniosek o członkostwo Finlandii osiągnął już punkt, w którym irytacja nie może zmienić trajektorii zachowań”.

Opinia fińska

12 maja Niinistö i premier Sanna Marin wydali wspólne oświadczenie wzywające do priorytetowego przystąpienia tego kraju do NATO.

Członkostwo w NATO poparły także komisje parlamentarne ds. obrony i polityki zagranicznej. Według audycji Yle około 130 z 200 posłów opowiada się za przystąpieniem do sojuszu.

Według ostatniego sondażu opinii publicznej zleconego przez portal Yle, 76% Finów chce, aby Finlandia weszła do NATO.

Procedura przystąpienia do NATO

Wniosek zostanie najpierw rozpatrzony przez Radę NATO, po czym rozpoczną się negocjacje z sojuszem, a umowa członkowska musi zostać ratyfikowana na szczeblu krajowym we wszystkich 30 krajach NATO, co może zająć miesiące.

Główne państwa NATO, takie jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, zobowiązały się do wsparcia Finlandii w okresie rozpatrywania wniosków. Finlandia będzie musiała poprosić o pomoc i wyjaśnić, jaka pomoc jest potrzebna. Może to obejmować wsparcie wojskowe, wymianę informacji wywiadowczych, cyberobronę i wspólne ćwiczenia wojskowe.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wielokrotnie stwierdzał, że Finlandia i Szwecja zostaną przyjęte do sojuszu „z otwartymi ramionami” i obiecał jak najszybciej przeprowadzić procedury przyjęcia.

sc

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version