Norweski system „BanklD” jest aktualizowany i staje się tożsamością cyfrową zawierającą dane
biometryczne. Poprzedni system rozpoznawania cyfrowego był używany od 2009 roku i był przydatny dla różnych usług i rzeczy. Teraz pojawia się coś nowego, co „usprawni” sposób, w
jaki ludzie mogą weryfikować własną tożsamość cyfrową online.
Nowe aplikacje będą miały zintegrowane dane biometryczne, rozpoznawanie twarzy i odciski palców. Ogłosił to Jan Bjerved z norweskiego systemu płatniczego BankAxept. Nie jest jeszcze jasne, kiedy nastąpi wymiana waluty, ale ostateczny koniec „BanklD” powinien nastąpić w 2023 roku.
Ponad 80 proc. populacji, korzysta obecnie z tzw. „BanklD”. To była „rewolucja” w 2009 roku, ale teraz ludzie chcą czegoś „prostszego”, powiedział Bejerved.
„BanklD” jest wymagany do zakupów online. Aktualny „BanklD” można dobrowolnie wykorzystać przy wizytach u lekarza (na stronie norweskiego Ministerstwa Zdrowia można również zobaczyć własne wizyty szczepień), zeznaniach podatkowych, uiszczeniu mandatów administracyjnych czy sprzedaży samochodów.
„Dochodzimy więc do punktu, w którym nie tylko mamy identyfikator cyfrowy, ale ludzie będą również używać swojej twarzy lub odcisków palców, aby uzyskać do niego dostęp. W sąsiedniej Szwecji około 6000 osób poszło już o krok dalej i wszczepiono im mikroczip, aby mogli dokonywać płatności bezgotówkowych”.
Zmiany podobne do tych w Norwegii można zaobserwować także w innych krajach europejskich. W Austrii „Handysignatur”, który sprawdza się od lat, zostaje zastąpiony przez „ID Austria”. W przeciwieństwie do podpisu telefonu komórkowego, ID Austria będzie wymagało również danych biometrycznych i rejestracji smartfona.
Kilka dni po ponownym wyborze Emmanuela Macrona Francja ogłosiła dążenie do tożsamości cyfrowej. Wdrażanie nowych systemów rejestracji obywateli powinno mieć wysoki priorytet w polityce europejskiej.
Wszystkie te projekty, których jest znacznie więcej w krajach UE, są obecnie realizowane pod nazwą „dobrowolne”. Krytycy i sceptycy obawiają się, że biometryczna tożsamość cyfrowa może stać się obowiązkowa w przyszłości, aby móc korzystać z korzyści, usług lub innych rzeczy.