Unia Europejska chce pozyskać 20 mld euro poprzez sprzedaż dodatkowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla, aby sfinansować stopniowe wycofywanie rosyjskich surowców energetycznych – podał brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na źródła.

Według źródeł gazety, Komisja Europejska rozważa sprzedaż na aukcji części certyfikatów emisji gazów cieplarnianych z funduszu rezerwy stabilności rynkowej. Plan Komisji przewiduje sprzedaż od 200 do 250 milionów certyfikatów z tej rezerwy.

Według źródeł Komisja Europejska planuje przeznaczyć około 200 mld euro do końca dekady na uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii. Środki te planuje się zainwestować w nową infrastrukturę i alternatywne systemy zaopatrzenia.

Jedną z konsekwencji sprzedaży większej liczby certyfikatów byłby spadek cen kredytów węglowych, co obniżyłoby koszty korzystania z węgla, ropy i gazu – czytamy w dokumencie. To z kolei może mieć wpływ na cele UE w zakresie redukcji emisji w ramach przejścia do neutralności klimatycznej.

„Zalanie rynku certyfikatami ETS spowoduje jedynie wzrost emisji i jeszcze bardziej utrudni realizację celów Fit for 55 (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 55%). To jest zła polityka klimatyczna” – powiedział dziennikarzom jeden z nienazwanych unijnych dyplomatów.
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) działa na zasadzie limitu i handlu: dla instalacji zanieczyszczających ustala się maksymalny dopuszczalny łączny poziom emisji, który następnie jest dzielony na uprawnienia i przydzielany instalacjom. Jeśli zakład emituje więcej niż wynosi limit, musi wykupić pozwolenie na dodatkowe emisje.

System ten obejmuje około połowy emisji w UE i dotyczy wytwarzania energii elektrycznej, wydobycia ropy naftowej, przemysłu metalowego i budowlanego, przemysłu papierniczego, krajowego lotnictwa cywilnego i innych.

System EU ETS został uruchomiony w 2005 r., ale do 2013 r. zdecydowana większość pozwoleń była wydawana bezpłatnie. Następnie przepisy zostały zaostrzone i co najmniej 40% kontyngentów rozdzielano w drodze aukcji, a łączna liczba przydzielonych zezwoleń zaczęła się zmniejszać z roku na rok. Wreszcie od 2021 r. około 57% wszystkich kwot zostało sprzedanych.

POLECAMY: Rząd chce śledzić co i kiedy oglądają Polacy w TV! Padł pomysł pomysł nowych uprawnień dla KRRiT

UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy tego stulecia, kiedy to całkowita ilość szkodliwych gazów emitowanych do atmosfery wyniesie zero. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie emisji oraz wdrożenie technologii wychwytywania i składowania szkodliwych gazów. Dążenie do neutralności klimatycznej będzie wymagało restrukturyzacji produkcji i zużycia energii, znacznego ograniczenia emisji oraz zwiększenia zużycia energii odnawialnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version