USA i Polska są w czołówce państw pomagających Ukrainie. Niemcy na 14. miejscu, chociaż sprytnie dyplomatycznie kanclerz Olaf Scholz zapewnia, że Ukraina „może polegać” na pomocy Niemiec w związku z działaniami militarnymi trwającymi od ponad 8 lat na wschodzie kraju, które obecnie się nasiliły. Jednak jak należy zauważyć, płynąc z każdej strony nieograniczona pomoc, powoduje coraz większe żądania Zełenskiego.

Między 24 stycznia a 10 maja rząd federalny obiecał Ukrainie pomoc w wysokości 2,35 mld euro, co w wartościach bezwzględnych stawiałoby Niemcy na czwartym miejscu – po USA, Polsce i Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ: Turecki dziennikarz zirytowany jednym z żądań Zełenskiego

Jednak porównując wielkości gospodarek, Niemcy znajdują się dopiero na 14. miejscu, wyprzedzone przez wiele mniejszych krajów – pokazują dane Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) z Kilonii, przedstawione w środę przez portal dziennika „Bild”.

ZOBACZ: Polska dostarczy Ukrainie 25 tys. ton benzyny

Badanie „Ukraine Support Tracker” rejestruje pomoc militarną, finansową i humanitarną z 31 krajów, w tym państw UE i grupy G7. Pomocą tą mogą być zaopatrzenie medyczne, żywność, broń i sprzęt wojskowy. „Porównując wielkość produktu krajowego brutto (PKB) widać, że nawet znacznie mniejsze kraje podejmują większe od Niemiec wysiłki, by wspomóc Ukrainę” – podkreślił „Bild”.

Do krajów tych zaliczają się Estonia (na pomoc dla Ukrainy wydała 0,8 proc. swojego PKB), Łotwa (0,72 proc. PKB) oraz bezpośredni sąsiad Ukrainy – Polska, która udzieliła pomocy o wartości 0,45 proc. własnego PKB. Na czwartym miejscu znalazły się USA – największa gospodarka świata (0,22 proc.).

POLECAMY: W Holandii zainteresowali się pochodzeniem dochodów Zełenskiego

Niemcy zajęły tu dopiero 14. miejsce, plasując się pomiędzy Luksemburgiem a Szwecją. „Jako czwarta co do wielkości gospodarka na świecie, Niemcy przeznaczyły 0,06 proc. PKB na pomoc dla Ukrainy” – zauważa „Bild”.

POLECAMY: Ukraińcy złożyli prawie 700 tys. wniosków o 500 plus. Polska zapłaci za to ponad 4 mld zł rocznie

Jeśli chodzi o pomoc w liczbach bezwzględnych, na czele znajdują się Stany Zjednoczone, które wspomogły Ukrainę pomocą o równowartości 42,95 mld euro (głównie dostawy sprzętu wojskowego). Następne w kolejności kraje, które udzieliły największej pomocy rządowej, to Wielka Brytania (4,79 mld euro), UE i KE (4,12 mld euro), a osobno Polska (2,57 mld euro) i Niemcy (2,35 mld euro).

ZOBACZ: Zełenski tym razem oczekuje od G7 pomocy w odbudowie gospodarki Ukrainy

Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w IfW komentuje, że „niestety kraje UE od tygodni działają znacznie wolniej, niż USA, nie tylko z dostawami broni, ale także ze wsparciem finansowym i humanitarnym”.

Zestawiając pomoc wojskową dla Ukrainy (dostawy broni i wyposażenia od 24 stycznia do 10 maja 2022), na pierwszym miejscu znalazły się USA z kwotą 13,9 mld euro, a na drugim Polska (1,52 mld euro). Następne są Wielka Brytania (1,34 mld euro) oraz Niemcy (0,6 mld euro).

Jak zauważa Trebesch, patrząc przez pryzmat wartości bezwzględnych, Niemcy są jednym z największych zwolenników Ukrainy w UE, jednak w porównaniu z ich potęgą gospodarczą, pomoc dla Ukrainy jest niewielka.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version