Przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta ustawa o pomocy „gościom” z Ukrainy posiada wiele wad i „furtek” z jakich Ukraińcy z pewnością będą korzystać. Specustawa wprowadziła możliwość składania oświadczeń, że już od początku pobytu w Polsce są naszymi rezydentami podatkowymi. W konsekwencji nadany przez pisowski rząd takiego uprawnienia „gościom” daje im możliwość rozliczenia podatków w Polsce. Wszystko jak do tej pory wygląda pięknie jednak w przypadku gdy „gości” pisowskiego rządu takiego dokumentu nie złożą i wyjadą przed upływem 183 dni pomimo licznie przyznanych przez władze udogodnień do polskiego budżetu nie wpłynie ani jedna złotówka co w konsekwencji powoduje straty dla budżetu. Jest to kolejny przykład nieudolności władzy i przyznawania Ukraińcom przywilejów, o jakich Polacy mogą jedynie pomarzyć.

Niedawne wprowadznie do ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 52 zj . umożliwiło „gościom” z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z nasileniem konfliktu na wchodzie, złożenie oświadczenia o przeniesieniu swojego ośrodka interesów życiowych do Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie statusu polskiego rezydenta podatkowego od pierwszego dnia przyjazdu do RP. Bez takiego oświadczenia, status obywatela Ukrainy podlega ocenie na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT.

Jeśli obywatel Ukrainy nie złoży oświadczenia o polskiej rezydencji, dla celów podatkowych będzie traktowany jako nierezydent. W takim przypadku jeśli wyjedzie z Polski przed upływem 183 dni, w świetle przepisów nie zapłaci w Polsce żadnego podatku. Taki zapis na tle niesionej przez PiS-owski rząd pomocy „gościom” która oburza wielu Polaków uznać, należy za bardzo niekorzystny przywilej.

Powyższe twierdzenie znajduje prawną podstawę w polsko-ukraińskiej konwencji z 12 stycznia 1993 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz konwencji MLI, podpisanej przez Polskę 23 stycznia 2018 r., natomiast przez Ukrainę 8 sierpnia 2019 r. Art. 24 ust. 2 lit. a oraz ust. 3 i 4 nadal przewidują metodę wyłączenia z progresją; nie uległy one zmianie wskutek Konwencji MLI.

POLECAMY: Polska nie ponosi kosztów utrzymania „gosci” z Ukrainy – stwierdza Morawiecki

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version